poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Káva z automatu může být ze zrn starých až devět let

23.6.2016

Vzhledem ke stoupající poptávce po kávě za nízkou cenu se na trhu objevila zrna arabiky, která mohou být stará až devět let. Spotřebitelský server Consumerist ovšem uvádí, že milovníci kávy se nemají čeho obávat, většina objemu starých zrn pravděpodobně skončí v instantní kávě či v automatech.

Trh s kávou se v poslední době rozhýbal, producenti tak vyprodávají své přebytky z minulých let, kdy byla naopak poptávka po kávě na historickém minimu. Mezi odběrateli je nyní nejoblíbenější levná arabika.

Zrna arabiky většinou bývají levnější, pokud nejsou zcela čerstvá. Zatímco ceny čerstvé (nanejvýš tři měsíce staré) arabiky jsou takřka totožné, tři roky stará zrna se dají sehnat o třetinu levněji než čerstvá. Na trhu se také objevila „archivní“ zrna devět let staré arabiky s pořizovací cenou několika málo centů za libru.

Průzkum deníku Wall Street Journal ukázal, že kávová zrna starší tří let tvoří přibližně 18 % celkového objemu obchodu s kávou. Consumerist ovšem spotřebitele uklidňuje. Stará zrna, která by se náročnému milovníkovi kávy mohla zdát vyčpělá, se většinou použijí k dalšímu zpracování. Z většiny se připravují směsi pro instantní kávy. Rozpustné kávy ze starých zrn se ani neprodávají na běžném trhu. „Archivní instantní kávy“ nejčastěji nacházejí uplatnění v automatech či jídelnách, tedy v místech, kde se káva prodává spíše na kvantitu než na kvalitu.

Existuje ovšem menší pravděpodobnost, že se spotřebitel s devítiletou kávou setká. Někteří prodejci stará zrna ještě znovu přepraží či je míchají s novějšími zrnky. Jak uvádí internetové stránky magazínu Forbes, taková káva se většinou prodává za nízké ceny v neznačkových baleních. Stále však platí, že i když nemusí být chutná, je zdravotně neškodná.

Mezi spotřebitelskými organizacemi se v současnosti v oblasti kávy nejčastěji řeší otázka kávových kapslí. Ty jsou vzhledem k obsahu hliníku neekologické a velmi obtížně recyklovatelné. Odborníci se také často přou, zda je káva spíše prospěšným či škodlivým nápojem, většinou se však shodují na tom, že přiměřená konzumace okolo dvou či tří šálků denně neuškodí.
 

Související články