poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test-Achats se nelíbí agresivita Windows 10

27.6.2016

Blíží se termín, po jehož uplynutí již nebude upgrade na operační systém Windows 10 zdarma. Tím tlak na uživatele starších verzí přitvrzuje. Uživatelé operačního systému Windows si tak dnes již nemohou vybrat, zda o upgrade stojí, ale pouze zda ho chtějí provést dnes či ho odložit. Takový nátlak se ovšem nelíbí mnoha spotřebitelským organizacím včetně belgické Test-Achats.

Pokud dnes uživatel v okně nabídky Windows 10 klikne tam, kde by logicky čekal tlačítko s odmítnutím vyšší verze, odsouhlasí jen upgrade s časovým odkladem. Navíc nestačí jen zavřít dialogové okno, proces již běží. V dialogovém okně se však nachází nenápadný odkaz, skrze který může uživatel upgrade ještě odložit nebo již naplánovaný přerušit. Přesný postup naleznete také na stránkách společnosti Microsoft.

V případě, že by uživatel spustil upgrade omylem, a nebyl s novým operačním systémem spokojený, stále má možnost do 30 dnů od upgrade zdarma přejít zpět na původní verzi operačního systému.

Test-Achats považuje Windows 10 za kvalitní operační systém a shledává v něm jasné zlepšení oproti předchozí verzi prodávané jako Windows 8.1. Uvádí však, že uživatelé mohou mít mnoho důvodů, proč upgradovat prostě nechtějí. Někteří se obávají problémů s kompatibilitou u starších programů, zvláště her. Problém je také v tom, že pro mnohé počítačové periferie, jako jsou například tiskárny či skenery, zatím neexistují ovladače pro „desítky“. V neposlední řadě se někteří uživatelé obávají o své soukromí, o novém operačním systému totiž koluje mnoho poplašných zpráv o tom, jak sbírá data o svých uživatelích. Služby sledování však lze poměrně snadno vypnout.

Belgické organizaci nevadí, že Microsoft upgrade nabízí. Problém nevidí ani v samotném operačním systému, ale v tom jak agresivně je uživatelům vnucován. Spotřebitelé by podle ní měli mít možnost si vybrat, jaký operační systém chtějí využívat. Dialogová okna s nabídkou přechodu na novější systém by měla být jasně čitelná, srozumitelná a rozhodně by před uživatelem neměla schovávat možnost upgrade odmítnout.
 

Související články