poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Sladké nápoje ke sportu nepatří, říká Consumers International

29.6.2016

Fotbalová Mistrovství Evropy a olympiády nejsou jen svátky sportu, ale i reklamy. Mezinárodní spotřebitelská organizace Consumers Internetional (CI) kritizuje výrobce nezdravých potravin a přeslazených limonád, kteří využívají reklamu k prodeji svých výrobků dětem a mladistvým. Kritizuje i sportovce, kteří k takovému účelu propůjčují svoji tvář.

Jak uvádí CI, reklama během fotbalového mistrovství světa v Brazílii, které se odehrávalo před dvěma lety, stála zadavatele více než 2,3 miliardy amerických dolarů. Podstatnou část z ní tvořila reklama na sladkosti, nezdravé slané pochutiny či limonády. Podobnou reklamu CI odmítá z důvodu epidemického vzestupu dětské obezity.

Současné fotbalové mistrovství i budoucí olympiádu sponzorují i takové společnosti jako Coca-Cola či McDonald’s. Právě Coca-Cola se již dříve zavázala, že přestane s reklamou, která je cílena na děti mladší 12 let, CI však uvádí, že společnost na tento svůj závazek nedbá. Ukazuje to analýza marketingové kampaně Coca-Coly, jíž CI zveřejnila letos v květnu.

Analýza odhalila sponzoring sportovních akcí jako jednu z forem reklamy cílené na nejmenší děti. Nejúčinnější je podle CI propagace za pomoci slavných sportovců, jejichž tváře jsou známé dětem z takřka všech zemí světa.

CI se nelíbí, že výrobce limonád takto u nejmenších vzbuzuje zdání souladu zdravého životního stylu a sportu se svým nápojem. Organizace proti podobnému druhu reklamy bojuje již od roku 2014. Jejím cílem je zákaz reklamy, která by u nezdravých pochutin vzbuzovala dojem jejich zdravotní prospěšnosti, zákaz sponzoringu sportovních akcí pro jejich výrobce a pečlivější dohled na přeshraniční dopad jednotlivých marketingových kampaní.

Mezinárodní spotřebitelská organizace bije na poplach a spouští protikampaň pod hashtagem #JunkFoodGames. Pokud se nepodaří zvrátit současné trendy, podle jejích výpočtů bude v roce 2025 na světě až 70 milionů dětí s nadváhou či obezitou.

Tématu zdravé výživy a boje proti sladkým nápojům se CI věnuje dlouhodobě, v roce 2015 byl tématu věnován každoroční březnový Mezinárodní den spotřebitelských práv. Všímala si i úspěchu mexické daně ze sladkých limonád či soli v jídlech, kde by ji spotřebitel nečekal.
 

Související články