poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prodejci kosmetiky obtěžují zákazníky banky Barclay‘s

30.6.2016

Někdy se i dobrý úmysl může zvrhnout. Britská banka Barclay’s spustila komunitní program, který umožňuje drobným živnostníkům propagovat své výrobky a služby přímo na jejích pobočkách. Tento program však podle britského serveru Bitterwallet ve velkém zneužívají multi-leveloví (MLM) prodejci kosmetiky a doplňků pro hubnutí.

Zákazníci britské banky Barclay’s si stěžují, že jsou při návštěvě na pobočce obtěžováni prodejci nechtěných výrobků. Ti nejen nabízejí své zboží, ale zároveň se i snaží rekrutovat klienty banky, aby se také stali MLM prodejci. Jedná se prý převážně o značky Herbalife, Arbonne a Forever Living.

Jak navíc Bitterwallet podotýká, třeba Herbalife, který v minulosti sponzoroval například Davida Beckhama a jeho fotbalový tým L.A. Galaxy, se rozhodně nedá považovat za drobného obchodníka.

Současná podoba komunitního programu tak čelí stížnostem nejen od jednotlivých spotřebitelů, ale i od spotřebitelských organizací. Například podle Financial Inclusioun Centre, organizace zabývající se zvláště otázkou dostupnosti služeb pro nejchudší vrstvy obyvatelstva, se kampaň bance zcela vymkla z rukou. V současné době kampaň působí spíše dojmem, jako by banka podporovala MLM prodejce, kteří prodávají předražené a nefungující doplňky stravy seniorům. Barclay‘s by podle ní neměla pokračovat v nečinnosti a měla by prodejce těchto produktů vykázat.

Zástupci Barclay‘s po stížnostech slibují, že podmínky pro přístup prodejců do provozoven v rámci kampaně zpřísní a současná pravidla změní tak, aby se komunitní program vrátil ke svému původnímu účelu.
 

Související články