poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Telemarketéři se vydávali za hendikepované výběrčí charity

1.7.2016

Někteří nepoctivci zneužívají dobročinnosti ostatních a vydávají se za charitu. Američtí telemarketéři se vydávali za postižené a prodej předmětů pro úklid domácnosti maskovali jako příspěvek na charitu s dárkem zdarma. Ve skutečnosti však pouze prodávali předražené žárovky a pytle na odpadky, na dobročinné účely pak posílali pouze zlomek výdělku. O případu informuje americký server Consumerist.

Společnosti American Handicapped, Inc. a American Handicapped and Disadvantaged Workers, Inc., které vedl Adli Dasuqi, používaly při klamání spotřebitelů stejný postup. Jejich telemarketéři se vydávali za zástupce charity, jež pomáhá hendikepovaným, v některých případech dokonce sami předstírali postižení. Po volaných vyžadovali příspěvek, k němuž nabízeli „dárek zdarma“.

Ve skutečnosti se však jednalo o prodej domácích potřeb průměrné kvality za přemrštěné ceny. Dvě žárovky stály 30 dolarů a balení pytlů do odpadkového koše vyšlo na rovných 100 dolarů, tedy v přepočtu na téměř sedm set a dva půl tisíce korun českých. Na charitu pak šel pouhý zlomek „příspěvku“, většina končila v Dasuqiho kapse.

Někteří spotřebitelé, které kontaktovali Dasuqiho telemarketéři, navíc obdrželi zásilku se zbožím a výzvu k úhradě, i když si nic neobjednali. Po dodání nevyžádaného zboží pak byli znovu kontaktováni telemarketéry, kteří tvrdili, že i tak jsou povinni za zboží zaplatit.

Na tyto společnosti stížnosti jen pršely, Dasuqi však nespokojené spotřebitele ignoroval a v provozování nepoctivé charity pokračoval až do začátku letošního června. Jeho činnost zastavilo až nařízení Federal Trade Comission, která Dasuqimu zakázala další činnost v oblasti telemarketingu a charity. Dále je povinen uhradit škodu ve výši 4 milionů amerických dolarů.

Jak uvádí nedávná studie americké spotřebitelské organizace Consumer Reports, nepoctivci rádi zneužívají dobročinnosti lidí. Právě na jejich štědrost, strach či naopak touhu po penězích hrají nepoctivci nejčastěji. Případy falešných či nepoctivých výběrčích na charitu známe i z České republiky, nejčastěji se objevují v době živelných katastrof, jako jsou třeba povodně.
 

Související články