poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kosmetika plná fluoru

8.7.2016

Testy dánské spotřebitelské organizace Forbrugerradet Taenk (FT) se obvykle věnují jednomu typu výrobků a veškerým složitým látkám, které jsou v nich obsaženy. Tentokrát to však FT provedla jinak a rozhodla se hledat potenciálně škodlivé sloučeniny fluoru v různých kosmetických výrobcích. V testu kosmetiky, která přichází do dlouhodobějšího styku s pletí, se ve 20 z 50 testovaných výrobků objevují ve složení sloučeniny fluoru, které mohou přispívat ke koktejlovému efektu.

V testu se objevily pleťové krémy, tužky na obočí, rtěnky, pudry, ale i pěny na holení. V mnoha z nich se ve složení objevovaly sloučeniny fluoru, které jsou endokrinním disruptorem, tedy látkou, která nepříznivě působí na hormonální soustavu.

Celkově se jednalo o 20 výrobků různých značek, od lokálních výrobců až po velké hráče na trhu. Na černé listině skončily například čtyři produkty výrobce žiletek a pěn na holení Gilette nebo pět pleťových krémů od L’Oréal. Ze všech výrobců však změnu receptury kosmetického výrobku tak, aby ze složení zmizely sloučeniny fluoru, přislíbil pouze jeden, dánská společnost Raunsborg, která se na seznam dostala se svojí pěnou na holení Nordics.

Použití fluorovaných sloučenin v současné době není nijak regulováno a FT sama uvádí, že jejich použití samo o sobě není nebezpečné. Skutečné nebezpečí je v takzvaném koktejlovém efektu, kdy se účinky různých látek s endokrinně-disruptivními vlastnostmi násobí. Proto je dobré se produktům, které je obsahují, vyhnout, případně jejich užívání omezit na nutné minimum.

Celkový seznam dvaceti kosmetický produktů, které obsahují endokrinní disruptory, naleznete na stránkách FT. Najdete tam i výsledky starších testů, které měřily obsah škodlivých látek nejen v kosmetice, ale například i ve spacích pytlích či sportovních a dětských lahvích.
 

Související články