poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak zachránit utopený mobil

15.7.2016

Pokud vám do mobilního telefonu nateče voda, ještě to nemusí být důvod pro pořízení nového. Britský server Bitterwallet se podíval na tři jednoduché a levné způsoby, jak přístroj podomácku zachránit.

První, co by měl vlastník „utopeného“ mobilu udělat, je ho otevřít, vyndat z něj baterii a dostat z něj co nejvíce vody. Nezáleží, zda se ji bude snažit vytřást, vyfoukat či vyluxovat, čím sušší telefon bude, tím větší je šance na jeho záchranu. Technicky zdatnější jedinci mohou také telefon rozebrat "na prvočinitele" a dostat vodu z každé spáry a sváru. Pak je na čase použít některou z látek, která by měla telefon zcela vysušit.

Bitterwallet doporučuje použít podestýlku do kočičího záchodu, ideálně typ, který se prodává pod názvem Crystal či Silica. Jedná se o stelivo, které absorbuje vlhkost nejlépe díky přítomnosti silikagelu. Zmáčený telefon by měl spotřebitel po vytřepání či vyfoukání vody zavřít do nádoby naplněné stelivem, zavřít ji a nechat přístroj vysychat dva až tři dny.

Pokud se spotřebiteli nelíbí sušit mobil ve směsi pro kočičí záchodky, může použít samotný silikagel, tedy porézní krystaly oxidu křemičitého. Ty najde například v papírových sáčcích přibalených k novým botám, může si je však objednat samostatně. Postup použití je pak totožný jako u steliva.

Pro vysoušení je také možné použít běžnou rýži. Silikagel má sice daleko lepší absorpční schopnosti, pytlík rýže však většinou stačí na záchranu telefonu, který nebyl ve vodě příliš dlouho. Někteří spotřebitelé také doporučují zmoklý či utopený telefon naložit do nádoby či sáčku s ovesnými vločkami. Jejich účinnost je však podle britského serveru mizivá.

Bitterwallet také uvádí, že záleží, v jaké tekutině byl telefon „utopen“. Zatímco s čistou vodou většinou není problém, menší šanci na záchranu telefonu spotřebitel má, pokud telefon polil sladkou limonádou nebo třeba mořskou vodou. Tu je lepší z telefonu rychle vypláchnout čistou destilovanou vodou a přístroj opět vysušit. Telefon utopený v mastné kapalině však již zachránit prakticky není možné.
 

Související články