poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V instantních nápojích je příliš mnoho vitamínů a cukru

19.7.2016

Vitamínové nápoje v prášku se mohou zdát jako ideální nápoj pro osvěžení v horkém létě. Slovinská spotřebitelská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS) však varuje, že jsou plné cukru. Navíc je vzhledem k vysokému obsahu vitamínů není vhodné pít ve velkém množství.  

ZPS se ve svém aktuálním testu zaměřila na instantní nápoje s pomerančovou příchutí a inzerovaným obsahem různých vitamínů, zvláště pak vitamínu C. Vitamíny výrobci opravdu nešetřili, jedna sklenička nápoje v průměru obsahovala polovinu doporučené denní dávky. Takový nápoj tudíž už není potravinou, ale doplňkem stravy, s jehož pitím by se to nemělo přehánět.

Ve většině testovaných vzorků bylo pomerančové jen aroma, pouze jediný instantní nápoj obsahoval i sušený džus. Nápoje byly také příliš sladké, některé obsahovaly až sedm kostek cukru na sklenici, pokud byly připravovány podle návodu.

I když tedy mnohdy podobné instantní nápoje vypadají zdravě, žízeň nehasí a do horkého léta se nehodí. ZPS jejich koupi doporučuje pouze v případě, že zákazník akutně potřebuje dorovnat deficit vitamínů. Vyváženou stravu však jejich konzumace nenahradí.

Navíc jsou plné barviv, regulátorů kyselosti a i když někteří výrobci lákají kupující na obsah minerálů, těch se většinou v instantních nápojích příliš nenašlo. ZPS uvádí, že populární vitamínové „šumáky“ nejsou vhodné pro děti do 4 let, to navíc platí i pro ty, které jsou označeny jako „vhodné pro děti“. Ostatní nápoje by neměli pít děti a mladiství do 14 let věku.

V případě vitamínových nápojů se zdaleka nejedná o jediný druh potravin či nápojů, které jsou všeobecně považovány za zdraví prospěšné, i když tomu tak není. To potvrdily i nedávné testy proteinových shaků a snacků či rehydratačních iontových nápojů. Starší britský test ukázal, že i müsli tyčinky jsou často plné cukru a prázdných kalorií.
 

Související články