poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dieselgate: Audi Q5 nesplňuje emisní limity ani po opravě

21.7.2016

Kauza Dieselgate má další pokračování. Test italské spotřebitelské organizace Altroconsumo prokázal, že vůz Audi Q5 ani po servisním odstranění speciálního software pro oklamání emisních testů nesplňuje požadovanou emisní normu Euro 5. Žádá tak odškodnění i pro evropské spotřebitele.

I po odstranění „defeat device“ překročily u vozu Audi Q5 s dieselovým motorem emise oxidu dusíku normu Euro 5 téměř o čtvrtinu. Takový vůz jednoznačně nepatří na evropské silnice. Servisní odstranění zařízení, které má na starosti klamání při testech emisí, je však jedinou možností, kterou koncern Volkswagen nabízí evropským motoristům.

Američtí majitelé vozů s defeat device přitom již v minulosti obdrželi odškodné ve výši jednoho tisíce amerických dolarů. Na přelomu června a července letošního roku americké vládní agentury udělily automobilce VW pokutu ve výši 15 miliard dolarů. Dvě třetiny této částky mají sloužit na odkup vozů a odškodnění jejich majitelů.

Altroconsumo chce, aby odškodněni byli i evropští majitelé vozů značky VW, Audi, Škoda a Seat. Volkswagen by navíc měl být postihován za současné nedostačující řešení problému. Německý Spolkový dopravní úřad, který řeší nápravu kauzy dieselgate, by měl podle italské spotřebitelské organizace okamžitě provést zevrubnou kontrolu technického řešení problémů s defeat device.

Altroconsumo má rovněž podporu Evropské spotřebitelské organizace BEUC. Ta dlouhodobě kritizuje zodpovědné činitele za nečinnost v kauze Volkswagenů s dieselovými motory.

Právě absence odškodného pro evropské majitele vozů s defeat device je nejčastějším důvodem kritiky. To by se však vzhledem k novým zjištěním ohledně vozu Audi Q5 mohlo změnit. VW totiž chybějící možnost odškodnění odůvodňoval tím, že v Evropské unii je mnohem snazší vozy opravit, aby splňovaly emisní limity. Jak se však zdá, takové řešení je nedostatečné, spotřebitelské organizace proto chtějí, aby byli odškodněni i Evropané.
 

Související články