poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Za zpoždění letadla někdy může i kávovar

26.7.2016

K tomu, aby se letadlo zpozdilo při startu, stačí málo. Nemusí to být ani nepříznivé povětrnostní podmínky, ani přeplněný vzdušný prostor. Někdy je na vině obyčejný palubní kávovar. Na to, proč posádka často nechce startovat bez fungujícího kávovaru, se podíval deník New York Times a spotřebitelský server Consumerist.

Když se v letadle porouchá kávovar, neznamená to jen prostý fakt, že další let by proběhl bez kávy. Vzhledem k tomu, že palubní kávovary jsou plně integrovány do komplikovaného systému letadla, může i zdánlivá maličkost zapříčinit vážnou situaci. Vzlétnout například s kávovarem, který by během letu vyhazoval pojistky v celém letadle, by byl vyslovený hazard. Stejně tak problém s přítokem vody může signalizovat potíže v celém potrubí letadla.

Letadlo samozřejmě může vzlétnout s nefunkčním kávovarem, pokud technik vyhodnotí, že závada nepředstavuje bezpečnostní riziko. To, že se během letu nepodávala káva, je ovšem častým zdrojem stížností na aerolinky. Platí to zvláště dnes, kdy je ve většině amerických spojů v nižších třídách jiný nápoj pouze za příplatek. Provozovatelům se tak někdy vyplatí mírné zpoždění.

Jak uvádí New York Times, nespokojené ohlasy na nefungující kávovary či nekvalitní kávu tvoří velkou část stížností, kávovary jsou také jedním z hlavních důvodů zpoždění letů. Letecké společnosti se proto v současnosti zaměřují na vývoj spolehlivějších a kvalitnějších přístrojů, s nimiž by nebylo tolik potíží.

Letecké společnosti nemají v současnosti problémy jen s kávovary. Od některých spotřebitelských organizací čelí kritice, že neumožňují jednoduchou přerezervaci letenky na jinou osobu, případně za to, že před cestujícími skrývají možnost odškodnění za zpožděný let. Jiné společnosti, zvláště pak nízkonákladové někdy prodávají více letenek, než je v letadle volných míst. Pasažérům, kteří se nevešli, odmítají poskytnout odpovídající kompenzaci.
 

Související články