poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Neoznačená reklama na Youtube nepatří

28.7.2016

Společnost Warner Bros používala pro propagaci nové počítačové a konzolové hry klamavou reklamu. Zaplatila si totiž propagaci a pozitivní recenze u předních youtuberů, ti však videa neoznačili jako sponzorovaný obsah. Americká vládní agentura Federal Trade Comission (FTC) jí proto zakázala vyplácet ty propagátory, kteří videa patřičně neoznačili. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Pro propagaci hry Middle Earth: Shadow of Mordor na motivy knih J. R. R. Tolkiena si společnost zaplatila kladná hodnocení u „social influencerů“, tedy populárních bloggerů, provozovatelů stránek na sociálních sítích a zvláště youtuberů. Jedním z nich byl i autor známého herního kanálu PewDiePie.

Populární youtubeři měli pro propagaci videohry použít lákavé záběry herního obsahu, diváky také měli upozornit na existenci internetové stránky, na níž se mají zaregistrovat a kde mohou najít herní tipy a tutoriály. Ve videu naopak youtubeři nesměli upozorňovat na žádné z existujících chyb, ať měly vliv na grafiku nebo na hratelnost, ani kritizovat společnost Warner Bros.

Na podobném způsobu propagace není podle amerických zákonů nic špatného, videa však musí být řádně označena jako sponzorovaný obsah. Takové označení však u většiny videí chybělo nebo bylo nedostatečné. Například zmíněný PewDiePie ho schoval do popisu videa, který je viditelný pouze při rozkliknutí, a to na předposlední řádek textu o délce přibližně strany formátu A4. Takový popis se nezobrazoval při sdílení videa na sociálních sítích, běžní uživatelé tedy netušili, že se ve skutečnosti jedná o reklamu či sponzorovaný obsah.

Samotná společnost Warners Bros sice od FTC pokutu nedostala, je však povinna příště influencery upozornit, aby video označili jasně a zřetelně. Pokud tak neučiní, společnost by jim měla pozastavit veškeré platby, v případě opakovaného porušení předpisů by s nimi měla automaticky vypovědět smlouvu.

Pokud kdokoli vydává podobnou neoznačenou placenou propagaci za projevy organické podpory, dopouští se takzvaného astroturfingu. K němu se využívají například i českému spotřebiteli dobře známé falešné recenze, ve světě jsme se však mohli setkat i s různými fiktivními hnutími. Tak tomu například bylo během bojů o internetovou neutralitu, a to pod hlavičkou nově registrovaného hnutí „Onward Internet“. To se snažilo zavedení internetové neutrality prezentovat jako významný zásah do svobody internetu, samo však bylo placeno velkými poskytovateli připojení, jako jsou Comcast či Verizon.
 

Související články