poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Consumentenbond chce usnadnit přenechání letenky druhé osobě

29.7.2016

Zatímco jízdenku na autobus či vlak nebo zamluvený pokoj v hotelu jde v mnoha evropských zemích často stornovat či u nich změnit osobu, na níž je rezervace provedena, ti, kteří chtějí cestovat letecky, takové možnosti obvykle nemají. Pokud totiž chtějí zamluvenou letenku přenechat někomu jinému, musí zaplatit tučný poplatek. Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond chce změnu.

Pokud spotřebitel chce stornovat či přerezervovat lístek třeba proto, že se obává teroristického útoku či nákazy virem Zika, podle leteckých společností se jedná o nedostatečný důvod a cestovatel nemá šanci na vrácení peněz. Problém je i s přepsáním letenky na někoho jiného, poplatky jsou často příliš vysoké. To se však nelíbí nizozemské spotřebitelské organizaci Consumentenbond. Podle ní by měl být přepis letenky na jinou osobu snazší a poplatky nižší. Návrh, který by spotřebiteli usnadnil zbavit se nechtěné letenky, se jí podařilo dostat do nizozemského parlamentu.

Návrh byl úspěšný, Consumentenbond získala podporu ministra financí Henka Kempa. Ten jí přislíbil, že si o tématu promluví se zástupci spotřebitelských a profesních organizací i s leteckými společnostmi a pokusí se o zlepšení postavení spotřebitele. Zároveň chce zajistit, aby nebyla změna rezervace snadno zneužitelná a aby při ní nebyly ohroženy osobní údaje.

Kampaň za snadnější přepsání letenky na druhou osobu vede Consumentenbond pod názvem Ticketpech. Pod petici se za dva měsíce podepsalo více než 20 tisíc spotřebitelů.
 

Související články