poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Baterie u notebooků HP a Compaq se mohou přehřívat

27.7.2016

Do evropské databáze nebezpečných výrobků RAPEX přibyly další baterie k notebookům. Ty, které se nacházejí v některých starších noteboocích HP či Compaq, se mohou přehřívat a způsobit požár. Upozorňuje na to slovinská spotřebitelská organizace Zveza potrošnikov Slovenije.

Vadné baterie se mohou nalézat v noteboocích HP, Compaq, HP ProBook, HP ENVY, Compaq Presario a HP Pavilion, konkrétně pak v těch, které se prodávaly od března 2013 do srpna 2015. Rizikové baterie nesou označení začínající řetězci 6BZLU, 6CGFK, 6CGFQ, 6CZMB, 6DEMA, 6DEMH,6DGAL či 6EBVA.

Na svých webových stránkách uvádí společnost HP podrobný seznam notebooků, které můžou vadnou baterii mít, sama však dodává, že ne všechny baterie v těchto přístrojích patří mezi ty se závadou. Na stránce je uživatelům k dispozici jednoduchá aplikace, s jejíž pomocí si ověří, zda i jejich baterie patří mezi potenciálně nebezpečné. Své přístroje by měli zkontrolovat i ti spotřebitelé, kteří si například vyměnili baterii za novou, ať už ji zakoupili od prodejce či jim byla vyměněna v servisu.

Pokud spotřebitel zjistí, že má ve svém přístroji nebezpečnou baterii, měl by ji okamžitě vyjmout a notebook používat pouze s napájením ze sítě. Majitelům potenciálně nebezpečných baterií pak společnost HP přislíbila zaslat bezplatnou náhradu.

Jedná se o další ze série vadných baterií či nabíječek, které byly letos svolávány do servisu. Problémy s nimi měly například notebooky Sony, Fujitsu a Toshiba, tablety Surface Pro či čtečky Amazon Fire.
 

Související články