poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Technici Takaty falšovali výsledky bezpečnostních testů

3.8.2016

Skandál s airbagy značky Takata stále nekončí. Vedení automobilky Honda zjistilo, že technici Takaty dlouhodobě falšovali naměřené údaje u závadných airbagů. Počet vozů, které jsou svolávány do servisu, se tak může ještě zvýšit. Informuje o tom britský spotřebitelský server Bitterwallet.

Audit, jenž si objednala automobilka Honda, ukázal, že problém s airbagy Takata je ještě mnohem rozsáhlejší, než se předpokládalo. Technici společnosti totiž rutinně manipulovali s naměřenými výsledky testování bezpečnosti. Ze svých zpráv vyřazovali veškeré nepříznivé výsledky, uváděli pouze ty testy, které dopadly povzbudivě.

Po odhalení, že hnací plyn dusičnan amonný, který měl na svědomí vybuchování při vyšších teplotách a vzdušné vlhkosti, byl do airbagů doplňován ručně bez jakékoliv strojové kalibrace, se jedná o další střípek do obrazu zcela nezodpovědného jednání společnosti Takata. Existují důkazy o tom, že vedení společnosti o defektu vědělo již více než deset let před vypuknutím aféry, snažilo se však vše udržet pod pokličkou.

Airbagy Takata, které při nárazu vybuchovaly a zasypaly řidiče i spolujezdce kovovými šrapnely, mají na svědomí okolo desíti mrtvých a stovky zraněných. Do servisů bylo zatím svoláno okolo 40 milionů vozů, vzhledem k novým zjištěním ale může tento počet ještě stoupnout. Aféra se týká zejména vozů pro americký a jihoasijský trh, některé z nich se však mohly dostat i do České republiky. Loni v květnu proto zástupci automobilek Honda, Nissan a Toyota doporučili motoristům návštěvu servisu, aby si ověřili, zda v jejich voze není instalován nebezpečný airbag hnaný dusičnanem amonným.
 

Související články