poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Značkové deodoranty jsou plné triclosanu

3.8.2016

Některé deodoranty obsahují zakázanou látku triclosan. Jedná se přitom o výrobky renomovaných značek, jako je Calvin Klein či Paco Rabanne. Informují o tom spotřebitelské organizace z Dánska a Slovinska Forbrugerradet Taenk a Zveza Potrošnikov Slovenije.

Triclosan se dříve v kosmetice využíval jako antibakteriální látka, jeho používání však vedlo ke vzniku rezistentních kmenů bakterií. Triclosan je rovněž prokázaným endokrinním distuptorem s neblahým vlivem na hormonální soustavu. Jeho používání v kosmetice bylo zakázáno již v roce 2014. Výrobky, které ho obsahovaly, pak měly zmizet z pultů nejpozději do poloviny roku 2015.

Nejnovější test evropských spotřebitelských organizací však prokazuje, že se stále nachází v některých deodorantech. Nejedná se navíc o levnou neznačkovou produkci, objeven byl ve sprejích Burberry Weekend for Women, Calvin Klein CK One, Calvin Klein Down Town, Nina Ricci - Nina Fresh a Paco Rabanne Black XS.

Zjištění o přítomnosti triclosanu v deodorantech nepřekvapilo jen výzkumníky, ale i zástupce výrobců. Podle něj se jednalo o nedopatření a vadnou sérii z výroby. Výrobky by měly být okamžitě staženy z evropského trhu.

Většinou však dánští výzkumníci takové štěstí nemají. Například v případě endokrinních disruptorů v pleťové kosmetice se velcí výrobci odmítli stížnostmi vůbec zabývat, podobné reakce zaznamenali i po zveřejnění výsledků testu zvlhčovacích proužků na holítkách. Kladné a navíc rychlé reakce se dočkali pouze od výrobce dětských spacích pytlů, jehož zipy a protiskluzová úprava obsahovaly rizikové látky.
 

Související články