poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hummus může obsahovat více soli než chipsy

4.8.2016

Britský spotřebitelský server Bitterwallet přináší špatné zprávy milovníkům zdravé výživy a blízkovýchodní kuchyně. Oblíbená cizrnová pochoutka hummus totiž může obsahovat až čtyřnásobné množství soli ve srovnání se solenými brambůrky.

V souvislosti s trendy zdravé výživy přechází mnozí ke zdravějšímu mlsání, mezi Brity se tak například těší oblibě zelenina s různými dipy a salsami, případně s hummusem. Britská nevládní organizace Consensus Action on Salt and Health (CASH) se proto rozhodla udělat průzkum, zda jsou podobné pochoutky opravdu zdravé. V supermarketech nakoupila 210 různých omáček a podobných pochutin a zaměřila se na obsah soli.

Výsledky průzkumu byly pro mnohé překvapivé. Nejlépe dopadly salsy s obsahem soli okolo 0,5 gramu na 100 gramů výrobku. V testu však zcela propadly hummusy ze supermarketů či obchodů s lahůdkami. Hummus s karamelizovanou cibulkou zakoupený v prodejnách Marks&Spencer a Tesco obsahoval 1,53 a 1,6 gramů soli na 100 g výrobku. Podle Bitterwallet se tedy jedná o obdobné množství soli jako u čtyř desetidekových balíčků solených chipsů nebo jednoho balíčku prosolených arašídů. Nejslanější pochoutkou z celého testu pak byla řecká specialita taramasalata, pomazánka z cibule a rybích jiker.

CASH ve své tiskové zprávě uvádí, že výrobci potravin by se měli poučit a omezit množství používané soli. Neuškodilo by, kdyby u svých výrobků snížili i obsah tuku.

Není to zdaleka poprvé, kdy se ukázalo, že potraviny všeobecně považované za zdravé zdaleka zdravé nejsou. Ukázal to například nedávný český test müsli tyčinek plných cukrů a prázdných kalorií či nizozemský rozbor složení proteinových nápojů a snacků pro cvičící.
 

Související články