poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Yelp bude varovat před obchodníky, kteří žalují autory negativních recenzí

4.8.2016

Recenzní portál Yelp spouští novinku. Od začátku srpna označuje speciálním piktogramem společnosti, které svým zákazníkům vyhrožují žalobou či pokutou v případě publikace negativní recenze. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

Yelp reaguje na případ, kdy byla spotřebitelka kvůli publikaci negativní recenze žalována venčitelkou psů. Ta si do obchodních podmínek pro své služby vsunula klauzuli, že zákazník se vzdává svého práva služby reklamovat, stěžovat si na ně úřadům či psát negativní recenze. Z původně banálního sporu o šest tisíc dolarů se postupem času stal komplikovaný případ pomluvy a poškození dobrého jména, v němž je ve hře rovný milion dolarů.

Yelp chce spotřebitelům usnadnit práci a pomoci jim, aby se vyhnuli podobným nepoctivým obchodníkům, kteří do smluv vkládají nezákonné klauzule. Jejich stránky tak jsou nově na Yelpu označeny speciálním boxem s piktogramem soudcovského kladívka a varováním, že tento prodejce či poskytovatel služeb může zneužívat obchodní podmínky k potlačování práva na svobodu projevu.

Zákon, který podobné klauzule v obchodních podmínkách zakazuje, již v minulosti prošel v Kalifornii, senát v současnosti schválil podobu obdobného zákona pro celé USA. Nyní ještě musí být schválen americkou sněmovnou reprezentantů.

Obchodníci, kteří zakazují či pokutují negativní recenze, se ovšem nevyskytují jen v USA. Psali jsme o britském případu nepoctivé donáškové služby, která nabízela krabice zeleniny údajně v biokvalitě, za negativní recenze pak udělovala pokuty ve stovkách liber .
 

Související články