poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Řecký, nebo německý jogurt?

5.8.2016

Rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsunsumenteninformation (VKI) slaví úspěch. Vídeňský soud dal za pravdu jejímu tvrzení, že výrobce mléčných výrobků Danone se dopouští klamání spotřebitele. Na obalu jogurtu řeckého typu totiž spotřebitel nenalezne dostatečně srozumitelné informace o skutečném původu výrobku. Výrobce musí nyní balení změnit.

Téměř všechny prvky na obalu jogurtu řeckého typu Oikos Greek od Danone jako by odkazovaly na jeho řecký původ. Název, modro-bílý obal s dórskými sloupy, font, který připomíná řeckou alfabetu. Pouze drobným písmem u složení byl uveden skutečný původ jogurtu Oikos Greek, tedy Německo.

To se nelíbilo rakouské spotřebitelské organizace VKI, která používání takového obalu považovala za klamání zákazníka. Výrobce se však bránil, že původ zboží je označen dostatečně, obal samotný pak podle něj odkazuje pouze na technologii výroby.

Spor se dostal až k soudu, který dal za pravdu spotřebitelské organizaci. Danone nepomohlo ani odvolání. Obal jogurtu Oikos se tak musí změnit, údaj o jeho německém původu musí být jasnější.

Jedná se o druhý případ, kdy VKI slavilo úspěch v oblasti výrobků, které klamaly obalem ohledně původu. Shodou okolností se druhý výrobek taktéž vydával za řecký. Jednalo se o nakládaný sýr Patros s olivami, který nejenže pocházel z Německa, ale navíc ani nesplňoval zákonné normy pro sýry typu feta.

Klamavé obaly jsou rozšířené po celém světě. Například v Británii čelí řetězec super- a hypermarketů Tesco kritice za to, že zahraniční zboží prodával jako produkty fiktivních britských biofarem. Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats zase kritizuje výrobce džusů a limonád. Někteří z nich na obalu nápoje zobrazují lákavé ovoce, které však představuje pouhé procento či méně z celkového objemu.
 

Související články