poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

FitBit čelí žalobě kvůli nepřesnému měření kvality spánku

5.8.2016

Společnost FitBit, jenž vyrábí chytré náramky pro fitness, čelí žalobě kvůli klamavé reklamě. Podle žalujících je totiž inzerovaná funkce měření kvality spánku zcela nedostatečná a FitBit zákazníkům slibuje nemožné. O sporu píše spotřebitelský server Consumerist.

Sportovní náramky FitBit Flex, které představují jedny z dražších modelů této značky, se pyšní mnoha funkcemi. Mezi nimi uživatel najde i měření kvality spánku a počítadlo nočních probuzení. Jenže právě tyto dvě funkce se staly předmětem soudního sporu. Nespokojení uživatelé již v květnu loňského roku podali žalobu k soudu pro Severní Kalifornii kvůli užívání klamavé reklamy. Náramek podle nich pouze měřil pohyb a převalování a na jejich základě stanovoval nepřesné výsledky.

Podle žalující strany není možné „měření převalování“ vydávat za přesné měření kvality spánku. K tomu by podle žalující strany bylo třeba pečlivé polysomnografické vyšetření, které monitoruje zároveň EEG, EKG, pohyb očí, svalovou aktivitu a další tělesné funkce spícího člověka.
FitBit se tak podle nich dopouští klamavé reklamy. Ta je údajně o to křiklavější, že levnější modely náramků funkce sledování kvality spánku nenabízejí, spotřebitelé jsou tak k dražším modelům lákáni nenaplněnými přísliby.

Společnost FitBit se brání, že se jedná o přijatelnou reklamní nadsázku. Akcelerometr, který sleduje pohyb spící osoby, navíc slouží jako dostatečný indikátor kvality spánku. Požádala proto soud, aby žalobu posoudil jako neopodstatněnou.

Soud se ovšem přiklonil na stranu žalujících, reklamní přísliby společnosti Fitbit ohledně měření kvality spánku totiž nejsou vágní, ale zcela určité. Navíc funkce měření kvality spánku je podle soudu dostatečným reklamním tahákem, který spotřebitele přiměje ke koupi dražšího modelu.

I když soud uznal žalobu za opodstatněnou, verdikt ohledně toho, zda se FitBit dopouští klamavého jednání, zatím nevynesl. FitBit se ovšem dále hodlá bránit, chce též prokázat účinnost svého náramku při měření kvality spánku.

Podobné chytré náramky či aplikace pro měření pohybu či energetického výdeje také často čelí kritice ohledně zacházení s citlivými daty o uživatelích. Jak prokázal nedávný test, mnohé fitness aplikace jsou spíše „velkými bratry“ a zlatými doly pro prodejce cílené reklamy.
 

Související články