poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzští vinaři ve velkém falšovali víno z Bordeaux

8.8.2016

Ve Francii vypukla velká aféra s vínem z Bordeaux. Prokázalo se, že majitel jedné z největších vinařských společností, Belgičan Roger Geens, nechal dlouhodobě falšovat přívlastkové víno a jeho etikety. Víno navíc nechal doslazovat nemrznoucí směsí. Aféra, o níž informuje spotřebitelská organizace UFC Que Choisir, se týká 36 milionů hektolitrů vína, které se mohlo dostat k obchodníkům po celém světě.

První podezření, že je něco v nepořádku, vyšlo na povrch v roce 2002, kdy Geensův nespokojený zaměstnanec, jenž dostal výpověď, zveřejnil informace o některých praktikách, které jeho nadřízení používali. Uvedl, že viněty u většiny produktů neodpovídaly skutečnosti, zaměstnanci měli plnit lahve z prémiových vinic podřadnějším vínem pocházejícím i z jiných oblastí než z Bordeaux. Geens a jeho podřízení si také vymýšleli většinu ocenění, která vína nesla. Falšovali i ročníky, neoblíbené vydávali za sběratelsky žádanější.

Nekalé jednání Geense a jeho podřízených mohlo mít i fatální následky. Aby oklamali zákazníky, nebránili se použití různých nebezpečných chemických příměsí. Některá vína tak například doslazovali nemrznoucí směsí s glycerinem.

Geens nyní musí zaplatit odškodnění ve výši necelého půl milionu euro. Polovina je určena Federaci vinařů z Bordeaux, po čtvrtině dostanou UFC a francouzský Národní institut původu a kvality. Čeká ho též podmíněný dvouletý trest. UFC toto považuje za výsměch. Odhaduje totiž, že jen mezi lety 1999 a 2002, kdy se mělo odehrát nejvíce podvodů, Geens utržil okolo dvaceti milionů euro. Vzhledem k tomu, že téměř osmdesátiletý Geens je po mrtvici v roce 2005 trvale upoután na lůžko, nehrozí ani, že by si odpykal jakýkoliv trest.

UFC také kritizuje pomalé tempo francouzských i belgických soudců, kteří měli kauzu na starost. I když všechny důkazní materiály byly k dispozici už v roce 2002, soud vynesl verdikt až po dlouhých 14 letech. Geensovi právní zástupci se navíc proti rozhodnutí soudu odvolali, proces se tak může ještě protáhnout.

Nejedná se o první velký podvod s bordeauxským vínem, již před třemi lety UFC žalovala vlastníky vinařských e-shopů pod hlavičkou Heracles Group, kteří se dopouštěli podobného falšování ve velkém jako Geens. Z minulosti je také známý případ indonéského obchodníka Rudyho Kurniawana. Bývalý majitel údajně nejlepší sbírky burgundského na světě byl odsouzen za falšování investičních archivních vín. Vaz mu kromě jiného zlomilo, když na trh uvedl vína ze sběratelsky žádané vinice s ročníkem, v němž ještě neexistovala.
 

Související články