poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V Consumer Reports zkoušeli, jak snadné je připravit vlastní potravinový doplněk

9.8.2016

Pokus americké spotřebitelské organizace Consumer Reports (CR) ukazuje, že potravinový doplněk si může namíchat kdokoliv s přístupem na internet. Problémem není dokonce ani jeho uvedení do prodeje. CR však varuje, že takové doplňky málokdy naplní sliby svých výrobců a nezřídka mohou být i zdraví nebezpečné.

Stvořit nový doplněk stravy není nic obtížného. Jak ukazuje průzkum CR, nejenže je to levné, ale i velmi snadné. Stačí k tomu objednat na internetu, například na čínském portálu Alibaba, kapsle, plastové krabičky a chemické extrakty podle vlastního výběru. K jejich koupi není potřeba žádný speciální průkaz či povolení.

CR do svého přípravku na hubnutí, který pojmenovala Thinitol, namíchala směs diuretik, tedy močopudných látek, kofeinu a látek potlačujících chuť k jídlu. Do svého přípravku přidala i výtažky ze zeleného čaje či pepřovníku opojného, známého též pod názvem kava. Potisk krabiček byl již hotový, pro uvedení výrobku na trh stačilo vyplnit jednoduchý registrační formulář určený americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Zde však CR svůj pokus zastavila.

Celý experiment trval necelý rok, nákup ingrediencí a obalů přišel výzkumníky na něco okolo 200 dolarů, tedy necelých pět tisíc korun. Při výrobě doplňku přitom CR cíleně ignorovala všechny předpisy, například účinná směs byla míchána v naprosto nesterilním prostředí redakce. To platilo i pro odměřování kapslí do jednotlivých obalů. Na samotný obal pak CR přidala neurčité reklamní přísliby ve stylu „pomáhá při hubnutí“.

Balení nového přípravku však vypadalo dokonale, i když na něj redakční tým etikety lepil nahřívací folií a fénem. Doplněk stravy, který byl potenciálně nebezpečný a s nejvyšší pravděpodobností zcela neúčinný, se tak mohl dostat na pulty amerických obchodů či do nabídky e-shopů.

CR uvádí, že pokud je tak snadné připravit podobné doplňky po domácku a mnozí výrobci navíc prodávají i směsi neregistrované u FDA, jedná se o jasný důvod k obavám. Spotřebitelům proto radí, aby se podobným doplňkům stravy vyhnuli, zvláště pak pokud slibují nerealistické výsledky, případně pokud obsahují potenciálně nebezpečné látky, jejichž seznam organizace uvádí.

Potravinové doplňky ve volném prodeji často nebezpečné látky obsahují, například v těch na zkvalitnění erekce se nachází sildenafil. Jde o hlavní účinnou látku dobře známého léku Viagra, kvůli rozsáhlým vedlejším účinkům je však tato látka dostupná pouze na předpis. Výše zmíněné výtažky z pepřovníku opojného či ze zeleného čaje zase můžou při nevhodném dávkování uškodit játrům.
 

Související články