poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

SOI varuje před podezřelými prodejci kryptoměn

12.8.2016

Slovenská obchodní inspekce (SOI) kritizuje některé tamní prodejce kryptoměn. Často k jejich prodeji používají pyramidových schémat, zákazníky či nové prodejce lákají na sliby nereálného zhodnocení či výdělků.

Kryptoměny, jakými jsou například Bitcoin, Litecoin či Dogecoin , se těší velké oblibě mezi částí internetových uživatelů. Jedním z hlavním důvodů je i to, že Bitcoin, první významná kryptoměna, se od svého spuštění v roce 2009 zhodnotil z původní ceny jedné statisíciny dolaru až na dnešních 585 dolarů za jednu virtuální minci.

Takové zhodnocení je jistě obdivuhodné. Někteří prodejci, kteří působí na slovenském internetovém trhu, ovšem slibují stejný či ještě lepší růst i do budoucna, aniž by tuto informaci podložili jakýmikoli zdroji. Nejmenovaní prodejci také slibují svým klientům jistotu 50% zhodnocení vložené částky, opět však chybí jakékoliv důkazy či podklady pro slibovaný růst.

Nepoctiví obchodníci s kryptoměnami navíc své zákazníky nabádají, aby pro zvýšení výdělku masově nabírali další klienty. Podle SOI tak tento způsob prodeje nese znaky nelegálního pyramidového či Ponziho schématu.

SOI proto zájemce o Bitcoiny či jiné virtuální měny varuje, vždy by si měli prodejce i jeho reklamní sliby pečlivě prověřit. Jako vždy platí okřídlené pravidlo, že pokud se něco zdá být příliš dobré na to, aby to bylo skutečné, většinou to opravdu skutečné není.

Nepoctivci si Bitcoin oblíbili z mnoha důvodů. Kromě obtížné vystopovatelnosti plateb v Bitcoinech zneužívají i rostoucí zájem o nákup či těžbu kryptoměny. Známý je případ společnosti Butterfly Labs (BTL), která na Kickstarteru nabízela speciálně sestavené počítače, jež měly být ideálním nástrojem pro těžbu Bitcoinů. Provozovatelé společnosti je však podporovatelům dodali až po dvou letech, když už byla nabízená technologie zastaralá. Většinu vybraných peněz také zástupci BTL zpronevěřili. Přístroje, které se dostaly k podporovatelům, navíc nesly známky používání – majitelé BTL totiž zneužili „testovacího provozu“ k těžení Bitcoinů pro vlastní potřebu.
 

Související články