poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Olympiáda v Riu: Levnějšími merchandisem proti padělkům

15.8.2016

Pořadatelé olympijských her v Riu se rozhodli k originálnímu kroku v boji proti prodeji padělků. Na trh uvedli levnější variantu oficiálních upomínkových předmětů v outletové kvalitě. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

Organizátoři letošní olympiády si uvědomují, že pořízení nákladných oficiálních upomínkových předmětů je mnohdy nad možnosti průměrného Brazilce i některých návštěvníků. Počítali s tím, že se vynoří velké množství nekvalitních padělků. Místo striktního zásahu proti jejich prodejcům se však pořadatelé rozhodli stvořit levnější variantu dresů, vlajek či šál.

Ty jsou vyrobeny například z látek s nižší gramáží, potisk se mírně liší, stále se však jedná o oficiální produkt. Řada levných produktů tak stojí přibližně o 60 % méně než oficiální upomínkové předměty ve vyšší kvalitě.

Pořadatelé se nebojí, že by na prodeji levnější varianty suvenýrů prodělali, navíc považují za vhodné bojovat proti padělatelům jejich vlastními zbraněmi.

Prodej padělků přitom značkovým výrobcům podle britské spotřebitelské organizace Which? ubírá přibližně 13 % tržeb. Padělatelé se v současnosti nesoustředí jen na prodej okatě levných a podezřelých výrobků, mnozí v současnosti prodávají kvalitní padělky luxusních značek za podobnou cenu jako oficiální prodejci, pouze přibližně o 20 % nižší.
 

Související články