poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak je to s odšťavňovači

16.8.2016

Okolo populárních odšťavňovačů se vyskytuje spousta mýtů a polopravd. Na ně si posvítila francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir, která v laboratoři otestovala, zda odstředivé odšťavňovače ničí vitamíny, zda jsou pro zdravou stravu vhodné čerstvé šťávy bez vlákniny, či zda jsou vhodné diety založené pouze na konzumaci džusů a smoothies.

Na prvním mýtu je skutečně něco pravdy, různým látkám vyhovují různé postupy odšťavňování. Do džusu vyrobeného za tepla odstředivými odšťavňovači se opravdu dostalo pouze 79 % vitamínu C z ovoce a zeleniny v bio kvalitě. Mixér či šnekový přístroj, které zanechávají takřka celý původní obsah vitamínu, mají navrch. Šnekové přístroje ovšem ničí obdobné množství vitamínu K či B9 jako odstředivky, u beta-karotenu pak vyhrávají odstředivé přístroje. UFC ovšem doporučuje použít spíše mixér, který kromě vitamínů zachovává i vlákninu.

Co se vlákniny týče, UFC vyvrací prospěšnost džusů bez vlákniny. Moderní člověk ji ve své stravě přijímá příliš málo, podle UFC by se měl denní příjem pohybovat mezi 25 a 35 gramy. Konzumace vlákniny totiž pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, pomáhá také trávení a střevní mikroflóře. Navíc, jak již bylo řečeno, v pevné složce odpadu po odšťavňování nezůstává jen vláknina, ale také část vitamínů a jiných prospěšných látek.

UFC rozhodně nedoporučuje dietu založenou pouze na konzumaci ovocných a zeleninových smoothies či džusů. Ovoce ani zelenina neobsahují takřka žádné bílkoviny a pouze velmi málo tuku. Sklenice čerstvého džusu zato může obsahovat až čtyři kostky cukru. Rozhodně se tedy nejedná o vhodnou alternativu vyvážené stravy, dlouhodobé držení takové diety navíc může způsobit podvýživu a poškozovat svaly a kosti.

Odšťavňovače nedávno testoval i dTest , odstředivé přístroje si vysloužily kritiku za hlučnost, šnekové zase za náročnou údržbu, některé z nich místo džusu vyráběly spíše pyré.
 

Související články