poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Které aplikace nejvíce vybíjejí baterii chytrého telefonu?

17.8.2016

Průzkumníci z týmu vývojářů antiviru AVG se podívali na aplikace pro chytré mobilní telefony. Tentokrát ani tak neřešili jejich bezpečnost či odesílaná data, zajímalo je, které z aplikací jsou největšími „žrouty“ energie. Až na výjimky se jedná o různé chatovací aplikace či sociální sítě. Informuje o tom britský server Bitterwallet.

Největší spotřebu vykazuje podle AVG aplikace sociální sítě Facebook, zvláště pak její verze pro Android. Aplikace, která je stále zapnutá a sleduje polohu, je uživatelům i odborníkům dobře známá. Bitterwallet v minulosti majitelům chytrých telefonům s Androidem doporučoval, aby Facebook raději navštěvovali z prohlížeče či některé z lépe optimalizovaných neoficiálních aplikací, jako je třeba Metal.

Aplikace společností, které spadají pod značku Facebook, se v žebříčku objevují ještě několikrát. Baterii nadměrně vybíjejí i aplikace pro Instagram a chatovací aplikace Facebook Messenger a WhatsApp.

V žebříčku se objevily i další aplikace pro chatování. Podle AVG telefon vybíjí zvláště kvůli velkému množství upozornění, jimiž zahlcují nejen uživatele, ale i paměť telefonu. Konkrétně se jedná o služby Blackberry Messenger, Chat0n, Kik a WeChat.

Z rámce chatování a sociálních sítí se vymykají jen dvě služby. První z nich a celkově druhým největším jedlíkem jsou Google Maps. Podle AVG není divu, jednak se jedná o aplikaci, která stále vypočítává souřadnice podle GPS, za druhé jsou mapy od Google velmi graficky náročné. Druhou je pak aplikace pro předpověď počasí The Weather Channel, která uživatele bombarduje podobným množstvím notifikací jako aplikace pro chat. Vzhledem k tomu může odčerpávat až 10 % kapacity baterie.

Na trhu také najdeme velké množství aplikací, které slibují optimalizaci výkonu telefonu či snížení spotřeby energie. V lepším případě se však jedná o bodové seznamy aplikací a funkcí, jež by měl uživatel vypnout, v horším se jen zobrazí grafy o údajné úspoře, aniž by se cokoli změnilo. Jak uvádí italská spotřebitelská organizace Altroconsumo, tyto aplikace často shromažďují údaje o uživateli a jeho pohybu či preferencích a zasílají je třetím stranám k marketingovým účelům.
 

Související články