poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čtyři tipy pro používání cyklistické helmy

17.8.2016

Léto je dobou sportu pod širým nebem a také časem na výlety za krásami přírody na kole. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se proto podívala na nejčastější omyly, které se týkají používaní cyklistických přileb.

Aby cyklistická helma mohla sloužit svému účelu, musí být správně skladována. Poškodit ji mohou zvláště extrémně vysoké teploty. Rozhodně proto není dobré ji dlouhodobě skladovat v kufru auta či na přímém slunci. Vysoké teploty totiž mohou negativně ovlivnit vlastnosti helmy, zvláště pak v oblasti odolnosti vůči nárazům.

I když se mnohým jezdcům nemusí líbit prodávané vzory cyklistických přileb, pomalovat si ji sám nebývá dobrý nápad. Použité barvy opět mohou snadno helmu poškodit a snížit úroveň ochrany před nárazy. Z téhož důvodu není dobré přilby čistit za pomoci agresivních čisticích prostředků se čpavkem či různými bělidly.

Helma je také stavěna na to, aby cyklistu chránila při nárazu, ale pouze jednou. I když bude po případné havárii zdánlivě nepoškozená, je lepší ji ihned vyměnit. Další náraz by už totiž nemusela přežít nejen přilba, ale i její nositel. Odborníci z CR také doporučují vyměňovat helmu alespoň každých pět let, i tyto výrobky podléhají stárnutí a únavě materiálu.

V neposlední řadě pak CR cyklisty varuje, aby si dobře rozmysleli, pokud chtějí na přilbu cokoli věšet. To platí zvláště pro různé sportovní kamery, které mohou přilbu snadno poškodit. Stačí k tomu i neodborná montáž. Ještě horší situace může nastat v případě nehody. Kamera, která představuje cizí těleso, může helmu snadno prorazit a cyklistovi způsobit vážný úraz. Americké vládní organizace v současnosti připravují normy pro podobné outdoorové kamery, zatím však chybí předpisy pro jejich bezpečné užívání.

dTest se v minulosti podíval na to, jak jsou na tom s bezpečností přilby pro děti i dospělé. Našly se i takové, které neposkytovaly dostatečnou ochranu ani čerstvě po vybalení z krabice. Většina jich však laboratorními testy prošla.