poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Italští mobilní operátoři měnili jednostranně podmínky, dostali pokutu

18.8.2016

Italští mobilní operátoři musí zaplatit tučnou pokutu. Regulátorům se totiž nelíbí jejich praktika, kdy jednostranně změnili způsob účtování zvýhodněných balíčků. Nově se totiž neplatí za kalendářní měsíc, ale za pouhé čtyři týdny. Spotřebitel tak musí mnohdy platit více než dříve. Informuje o tom italská spotřebitelská organizace Altroconsumo.

V létě 2015 se dvojice největších italských mobilních operátorů Vodafone a Wind rozhodla pro změnu účtování zvýhodněných balíčků volání. Nově již výhoda neplatila celých 30 či 31 dní, ale pouhé čtyři týdny. O měsíc později pak zavedl tuto změnu i třetí z velké trojky Tim. Tato změna se však netýkala jen nových zákazníků. Wind a Tim nový způsob účtování zavedly i pro stávající klienty, Vodafone pak výhody stávajících zákazníků notně osekal a tlačil je k přechodu na pozměněné účtování.

Taková praktika se ovšem nelíbila italskému antimonopolnímu úřadu ani agentuře pro regulaci telekomunikací (AGCOM). Tim a Wind jednostranně změnily smlouvu, přičemž spotřebitele nedostatečně o změně informovaly. Nedaly jim ani dostatečný čas pro případnou změnu služby či její zrušení. Zvýhodněné balíčky přitom fungují na principu automatického obnovování. Oba operátoři tak dostali pokutu. Wind musí zaplatit 410 tisíc euro, Tim, který dlouhodobě ignoroval stížnosti AGCOM, pak o 45 tisíc více.

Altroconsumo uvádí, že „výhodné balíčky“ nezdražily jen způsobem účtování. Jejich cena od minulého roku v Itálii průměrně stoupla o 7 %. Podle spotřebitelské organizace si tak operátoři vynahrazují ztráty způsobené nižším zájmem o hlasové služby. Kromě cen za volání sáhli svým zákazníkům i na volné minuty.

I z Česka známe podobné případy. V polovině srpna letošního roku uznal Český telekomunikační úřad oprávněnost stížnosti právního poradce dTestu Miloše Borovičky na mobilního operátora Vodafone. Ten po vyčerpání měsíčního objemu dat zákazníkovi okamžitě obnovil datový balíček, nečekal na jeho souhlas či objednávku. Kvůli jednostranné změně podmínek ohledně datových balíčků čelí žalobě i mobilní operátor O2, který po vyčerpání dat začal od poloviny července letošního roku odstřihávat zákazníky od internetu, ačkoli v původní smlouvě stálo, že se jim data mají pouze výrazně zpomalit.
 

Související články