poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Walmart i celebrity podporují boj proti plýtvání potravinami

19.8.2016

Do boje proti plýtvání potravinami se zapojily další společnosti. Americký řetězec supermarketů Walmart spouští program „I’m perfect“, v němž bude prodávat zlevněná jablka s kosmetickými vadami. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports uvádí, že využití zboží druhé jakosti má podporu u nejrůznějších amerických celebrit, obchodních společností i nevládních organizací.

Na pultech s ovocem a zeleninou v řetězci Walmart se nově objeví dvou- až pětilibrové balíčky jablek s označením „I’m perfect“. Pod touto značkou se budou skrývat jablka, která nejsou vizuálně zcela dokonalá, tedy ovoce s „dolíčky“, drobnými strupy či jinými vadami, které však neovlivňují jeho chuť či trvanlivost. Pokud se program osvědčí, plánuje ho Walmart rozšířit i o další druhy ovoce a zeleniny.

Walmart také plánuje přestat s vyhazováním jablek poškozených při skladování, tedy například těch omačkaných. Místo toho je chce využívat například k přípravě čerstvých džusů či ovocných salátů.

Řetězec supermarketů není zdaleka jediným, kdo se v USA zapojil do kampaně proti plýtvání potravinami. Řady podporovatelů jsou opravdu široké a různorodé. Sběr a další využití nezávadných potravin tak například organizuje asociace automobilových závodníků NASCAR, ve svých restauracích z nich vaří televizní kuchař a držitel mnoha gastronomických ocenění Dan Barber, z celosvětových velkých řetězců pak svůj program pro záchranu jídla organizuje i síť kaváren Starbucks. Svou podporu vyjádřil i populární komik John Oliver.

Zajímavé jsou i dva nové projekty. Prvním z nich je „Move for Hunger“, v němž stěhovací firmy sbírají jídlo zapomenuté v domech a bytech, z nichž se nájemce vystěhoval, a následně ho posílají do místních potravinových bank. Druhým je „Food Cowboy“, který posílá na charitu přebytky z doků či překladišť.

Téma plýtvání potravinami se začíná dostávat do popředí i v Evropě. Zde svou kampaň nedávno spustila španělská spotřebitelská organizace OCU. I v České republice se mnohé organizace snaží o odstranění byrokratických a daňových překážek, které brání řetězcům darovat nezávadné prošlé či mírně poškozené potraviny na charitu či do potravinových bank.
 

Související články