poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Instagram má problémy se spamem

22.8.2016

Sociální síť pro sdílení fotografií Instagram má problémy. Čím dál více je zahlcena falešnými spamujícími profily, které se navíc snaží krást uživatelská data. Profily lze sice snadno identifikovat, na uživatele jich však útočí prakticky nekonečné množství. Píše o tom britský server Bitterwallet.

V posledních šesti měsících na uživatele Instagramu útočí falešné profily, které je zasypávají nevyžádanou poštou. Podle serveru Bitterwallet není jejich identifikace nijak obtížná, převážně mají jako profilovou fotografii nastavený obrázek modelky ve spodním prádle a v profilu vyplněné údaje o tom, že hledají partnera nejen na schůzky.

Blokace těchto profilů je poměrně snadná, jenže falešné profily útočí ve velkém množství. Pro některé uživatele tak nejsou vzácností týdny, kdy jim podobné krasavice zasílají až třicet žádostí o sledování.

Pokud se uživatel rozhodne falešný profil sledovat, je bombardován žádostmi, aby se přidal na internetovou seznamku. Místo toho na něj ovšem čeká dotazník k vyplnění a stránka, kde by se měl registrovat. Nepoctivci, kteří se vydávají za sličné slečny, si v lepším případě vystačí s bonusem za každého nového zaregistrovaného člena. V horším případě však ještě přidají klasický trik s falešným odkazem, který oběť nutí znovu se přihlásit na Instagram. Místo přihlášení však nevědomky pošlou své přihlašovací údaje nepoctivci, který si tak s jejich účtem bude moci dělat cokoli, co se mu zachce.

Podobný trik se zadáním osobních údajů do zdánlivě oficiálního formuláře používají podvodníci po celém světě. Tímto způsobem ovšem nekradou jen účty na sociálních sítích, ale například i přístupy k bankovnímu účtu. Odborníci proto radí, že lepší je se vždy podívat do adresního řádku prohlížeče, abyste věděli, kam ve skutečnosti své údaje zadáváte. Ještě lepší je však neklikat na podezřelé odkazy či rovnou odmítat žádosti o přidání od podezřelých profilů.
 

Související články