poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Investoři tlačí na KFC, aby upustilo od používání masa s antibiotiky

22.8.2016

Zatímco americké fast-foodové řetězce upouštějí od používání kuřecího masa z chovů, kde byla pro výkrm užívána antibiotika, KFC se takovému přechodu stále brání. Nyní na tento řetězec tlačí i jeho investoři, aby přešel k používání masa z chovů bez užívání antibiotik. Informuje o tom americký spotřebitelský server Consumerist.

KFC je jednou z posledních franšízových sítí rychlého občerstvení, která v USA vůbec neřeší, zda jsou v jejích chovech či chovech dodavatelů používána antibiotika. Například řetězce McDonald´s, Subway, Wendy’s či Papa John přislíbily, že od používání masa s antibiotiky v blízké době zcela upustí. Podobný závazek si stanovily i Pizza Hut a Taco Bell, které spadají do stejného koncernu jako KFC.

Na řetězec s kuřecími specialitami nově tlačí i jeho investoři. Konkrétně se jedná o skupiny investorů – aktivistů As You Sow a Sisters of St. Francis in Philladelphia, které od představitelů KFC žádají, aby upustili alespoň od používání těch antibiotik, jejichž nadužívání vede ke vzniku odolných superbakterií. Argumentují i zájmem strávníků, kteří preferují zdravější potraviny, či lepší připraveností na budoucí legislativu.

Superbakterie jsou nebezpečné kmeny bakterií, které jsou odolné vůči dvěma a více druhům antibiotik. Častým důvodem jejich vzniku je právě nadužívání antibiotik v živočišné výrobě. V USA se přitom až 75 % antibiotik prodá zemědělcům, kteří je používají při výkrmu či je v případě nákazy jednoho kusu podávají celému stádu.

V Evropě je podávání antibiotik dobytku pro váhový přírůstek zakázáno, Evropská spotřebitelská organizace BEUC se snaží i o zákaz tzv. preventivního podávání. Americké předpisy jsou však mnohem volnější. Mnozí zemědělci také odmítají přejít na chov bez antibiotik s odůvodněním, že i když je poptávka velká, stejně by se jim nevyplatil.
 

Související články