poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nizozemská kampaň „Stop pohotovostním nákladům“ končí úspěchem

24.8.2016

Kampaň nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond slaví úspěch. Její požadavky na to, aby prodejci automobilů uváděli plnou cenu včetně takzvaných pohotovostních nákladů, nově podpořil i tamní úřad pro ochranu hospodářské soutěže ACM. Tyto poplatky přitom mohou u některých menších vozů tvořit až osm procent jejich ceny.

Nizozemská organizace spustila kampaň „Stop pohotovostním nákladům“ již v roce 2014. Tehdy se v Nizozemsku změnil předpis týkající se výfukových plynů, který kromě jiného umožnil prodejcům uvádět cenu automobilu bez tzv. pohotovostních nákladů, tedy nákladů spojených s dopravou vozu do autosalonu a jeho údržbou.

Některé menší vozy, například Škoda Citigo či Volkswagen Up!, se tak mohly kvůli neuvedeným pohotovostním poplatkům prodražit až o celých osm procent.

Zmatek v cenách a klamání zákazníka by však mělo brzy skončit. Kampaň Consumentenbond podpořil i národní ochránce hospodářské soutěže ACM. V polovině srpna letošního roku totiž rozhodl, že od 1. listopadu 2016 vstoupí v účinnost předpis, který prodejcům přikáže uvádět úplné ceny včetně pohotovostních nákladů. Za porušení předpisu hrozí prodejcům vysoké pokuty.

Jedná se o další z úspěchů nizozemské spotřebitelské organizace, nedávno například získala u ministra financí Henka Kempa podporu pro svou kampaň za zjednodušení převodu letenky na jinou osobu. Petici pod názvem „Ticketpech“ také podepsaly desetitisíce podporovatelů.
 

Související články