poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

iPhony 6 mají potíže s dotykovým ovládáním

30.8.2016

Společnost Apple má potíže s iPhony 6 a 6 plus. U těchto zařízení totiž hromadně odcházejí dotykové displeje, prostá výměna navíc nepomůže. Podle serveru Consumerist je na vině čip, který má ovládání touchscreenu na starosti.

Consumerist si všímá, že v poslední době se záruční servisy plní iPhony 6 a 6 plus, u nichž přestala fungovat dotyková obrazovka. Pokud navíc servis pouze vymění displej za nový, závada se brzy opakuje. Bez dotykové obrazovky přitom prakticky není možné iPhone ovládat, drahý přístroj se tak mění v příslovečnou cihlu.

Americký spotřebitelský server v tomto případě spojil síly s fórem iFixit, které, jak již napovídá jeho název, shromažďuje návody na domácí opravy techniky. Podle odborníků z iFixit za závadu iPhonů mohou čipy, které ovládají dotykovou obrazovku. Tyto čipy totiž pozvolna ztrácejí schopnost dotyk registrovat.

Podle serveru iFixit se jedná o vadu již z výroby, která souvisí s hardwarovými změnami oproti iPhonu 5. Souviset by mohla i se starší kauzou „bendgate“, kdy se některým spotřebitelům rozměrné iPhony ohýbaly v kapse – ohýbání a tlak škodí i čipům. Zástupci iFixit tvrdí, že společnost Apple by měla iPhony svolat do servisu, případně jejím vlastníkům alespoň poskytnout bezplatnou opravu a prodloužit záruku.

Společnost Apple se zatím k potížím s displeji nevyjádřila, nezveřejnila ani případný jednotný postup pro opravy. Nejedná se o první potíž s iPhony v poslední době, začátkem letošního roku byl hlavním tématem „error 53“. Kamenem úrazu byl bezpečnostní prvek, který vyřadil z provozu dotykovou obrazovku, pokud byl telefon neodborně opravován. Po množících se stížnostech ovšem společnost bezpečnostní prvek odstranila.
 

Související články