poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zara v USA nevýhodným směnným kurzem předražuje oblečení

31.8.2016

Řetězec obchodů s oblečením a módními doplňky Zara čelí žalobě kvůli klamání spotřebitelů. Při nákupu v USA totiž její personál používal neodpovídající a přemrštěný kurz pro převod eura na dolary. Nákup se tak mohl americkým spotřebitelům prodražit i téměř na dvojnásobek. Informuje o tom spotřebitelský portál Consumerist.

Spor začal letos na jaře, kdy si spotřebitel Devon Rose ze Sherman Oaks v Kalifornii chtěl v Zaře zakoupit několik triček. Cenovky dávaly dohromady 9 euro a 95 centů, prodavač mu však namarkoval celkovou cenu jako 17 dolarů a 90 centů. Správně měl zákazník zaplatit jen něco přes 11 dolarů. Prodavač panu Roseovi řekl, že pro převod měn používají speciální zařízení a uvedená cena je správná. Když chtěl zákazník převodník vidět, od manažera prodejny se dozvěděl, že nic takového neexistuje, cena je ovšem správná.

Pan Rose si však takové obchodní praktiky nenechal líbit a obrátil se na soud. Podle něj je matoucí už jen uvádění cen v eurech, pokud se však ještě kombinuje se zcela nerealistickým kurzem za převod, už se jedná o významný přečin. Za cíl si stanovil přimět oděvní řetězec k transparentnímu a srozumitelnému uvádění ceny. Zara však svůj obchodní model brání a tvrdí, že na něm není nic špatného.

Případ momentálně řeší soud v Los Angeles. Cílem žalobců je kromě odstranění klamavé praktiky i odškodnění poškozených zákazníků, Zara však jakoukoliv vinu odmítá.

Oděvní řetězec není jediným, kdo „kouzlí“ s měnovými kurzy. Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest nedávno kritizovala provozovatele středoevropských bankomatů s funkcí Dynamic Currency Conversion. Ta sice umožňuje spotřebiteli provádět transakce v zahraničí ve své měně, použitý kurz však bývá značně nevýhodný. Na nevýhodný kurz u bankomatu však může narazit i český spotřebitel, který si chce vybrat v bankomatu jinou měnu.
 

Související články