poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Headsety pro virtuální realitu mohou způsobovat nevolnost

1.9.2016

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) varuje, že používání 3D brýlí pro virtuální realitu může způsobovat nevolnost, zvláště pokud je spotřebitel používá po delší dobu bez přestávek.

Redaktor CR, který měl na starosti testování headsetu pro virtuální realitu Oculus Rift, si po dlouhém používání stěžoval na nevolnost, která svými symptomy připomínala kinetózu, tedy nevolnost z cestování.

Příčina potíží je podobná – mozek vnímá pohyb, ovšem vestibulární systém ve středním uchu nic nezaznamenává. Výrobci headsetů pro virtuální realitu proto uvažují, že své výrobky osadí elektrodami, které stimulují vestibulární systém. Podobné používají například piloti stíhaček.

V současnosti proto výrobci doporučují headsety používat maximálně půl hodiny v kuse, poté si raději dát alespoň desetiminutovou přestávku.

CR ovšem uvádí, že není třeba tuto technologickou novinku odsuzovat. Virtuální realita se osvědčila například při léčbě pacientů trpících depresemi či posttraumatickou stresovou poruchou. Pozitivní výsledky přináší i při léčbě pacientů s vážnými popáleninami, jimž významně pomáhá překonat bolesti.
 

Související články