poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Při grilování hrozí nákaza salmonelózou

2.9.2016

Sezona grilování a pikniků už sice pozvolna končí, počasí však stále venkovnímu občerstvení přeje. Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) varuje – právě letní grilování často může za nákazu salmonelózou či kampylobakteriózou. Proto není dobré zanedbávat hygienu ani konzumovat nedostatečně tepelně upravené živočišné výrobky.

SW cituje studii impaktovaného amerického časopisu Scientific Reports, která uvádí, že počet nakažených salmonelózou či kampylobakteriózou stoupá s přímou úměrou k venkovní teplotě. Velké množství případů nákazy se ovšem vyskytuje i na konci léta a začátkem podzimu. Podle SW je to kvůli tomu, že nakazit se nejsnáze dá při pikniku či grilování – při venkovní konzumaci jsou totiž časté problémy s hygienou či s konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa.

Německá spotřebitelská organizace se proto zaměřila na nejčastější zdroje nákazy. Bakterie rodu Salmonella se často nacházejí ve vnitřních orgánech drůbeže, trávicím traktu či v peří. Nejčastěji tak mohou být infikována vajíčka a jejich skořápky. S nebezpečnými bakteriemi se však můžeme někdy setkat i v mase, které mohlo být kontaminováno při porážce. Bakterie salmonelózy se obzvláště rychle množí při pokojové teplotě, proto by se potraviny jako je tiramisu, majonéza nebo maso měly skladovat v chladu.

Kampylobakterie se nepřenáší do vajec či jejich skořápek ani se podle SW v potravinách nemnoží při nevhodném skladování, stále však existuje možnost kontaminace masa na jatkách. Tyto bakterie se opět vyskytují zvláště v trávicí soustavě a trusu drůbeže.

Kampylobakterióza i salmonelóza mají podobný průběh. Po infikaci nastávají horečky, křeče, zvracení a průjmy. Obě bakteriální nákazy jsou nebezpečné zvláště pro děti, seniory a chronicky nemocné osoby. SW v Německu eviduje za minulý rok okolo osmdesáti tisíc případů výskytu salmonelózy či kampylobakteriózy.

Do boje proti masu s kampylobakteriemi dříve vyrazila i britská organizace Which?, která chce zlepšit hygienické podmínky v chovech tak, aby se jejímu výskytu zamezilo. Bakteriemi salmonely či e.coli nebývají ovšem nakaženy jen masné výrobky, často si, jak upozorňuje server Consumerist, najdou cestu i do čerstvé zeleniny, oříšků či výhonků.
 

Související články