poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Školní potřeby jsou plné škodlivých látek, na vině je chybějící regulace

2.9.2016

Test francouzské spotřebitelské organizace UFC Que Choisir prokázal, že školní potřeby jsou plné různých škodlivých chemických látek. Může za to chybějící regulace, UFC kritizuje i fakt, že většina sortimentu psacích potřeb nemusí nést ani certifikát CE.

Pouze 19 z 52 testovaných pastelek, fixů, kuličkových per, lepidel či bombiček s inkoustem neobsahovalo žádnou z kontroverzních látek, jakými jsou ftaláty, bisfenol A či jiné alergeny a karcinogeny. Může za to nedotažená francouzská legislativa, která prodej školních a kancelářských potřeb nijak nereguluje. Chybí zde dokonce požadavek na to, aby výrobky byly označeny certifikátem o shodě s evropskými předpisy CE.

Je pravdou, že někteří výrobci své produkty tímto certifikátem opatřují, kvůli legislativním zmatkům je však neoznačují jako školní potřeby, ale například jako hračky. Nové předpisy pro školní potřeby jsou však stále v nedohlednu.

Na francouzském trhu je tak možné koupit inkoustové bombičky s alergenem MIT, který dráždí pokožku, a jiné školní potřeby pro nejmenší plné škodlivin. Někteří výrobci se sice snaží jít nad rámec povinností a své výrobky označují varováním, že mohou obsahovat alergeny, případně různými piktogramy. Podle UFC si tím však v současné situaci sami škodí a znevýhodňují se před konkurenty, kteří žádná varování neuvádí.

UFC píše, že je nutné, aby pro školní potřeby začala platit podobná pravidla jako pro jiné věci denní potřeby, jakými jsou například kosmetika či čisticí prostředky. Apeluje proto na vládní regulátory, aby zavedli jasná pravidla pro obsah a označování škodlivých látek ve školních potřebách. Současná situace totiž nelogicky a zcela protispotřebitelsky zvýhodňuje výrobce, kteří obsah škodlivin neuvádějí.

Školní potřeby nejsou zdaleka jedinou kategorií výrobků pro nejmenší, kde se můžeme setkat se škodlivými látkami. Dánská spotřebitelská organizace Forbruggeradet Taenk je pravidelně hledá v kosmetice či drogistickém zboží, našla je ovšem i v dětských spacích pytlích. Příznivé výsledky nepřinesl ani starší německý test plyšových zvířátek, škodlivé látky se našly i v těch nejdražších plyšácích.
 

Související články