poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak omezit zasílání dat třetím stranám na chytrém telefonu

6.9.2016

Že o nás chytré mobilní telefony zasílají mnohá data různým provozovatelům aplikací a dalším třetím stranám je dobře známé, málokdo však zná jejich celkový objem. Podle rakouské spotřebitelské organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) je sice nemožné zasílání těchto dat zcela vypnout, omezit ho na nutné minimum však tak těžké není. Přináší proto návod pro majitele chytrých telefonů s operačními systémy iOS a Android.

V minulosti se VKI věnovala nastavení jednotlivých aplikací, nyní přináší nastavení pro dva nejčastější operační systémy na chytrých telefonech. Uživatelé iPhonů či iPadů by si nejprve měli v menu Nastavení najít položku „Soukromí“ a v ní pak „Diagnostika a využití“. Ta by měla být nastavena na „Neodesílat“. Jedná se o zasílání diagnostických údajů, které sice společnosti Apple pomáhají při identifikaci možných poruch a chyb, mohou však být snadno zneužity třetími stranami, s nimiž je Apple sdílí. dTest v „Nastavení/Soukromí/Reklamy“ doporučuje zapnout i položku „Omezit sledování“.

Nastavení soukromí pro jednotlivé aplikace pak najdete v menu „Nastavení/Soukromí/Polohovací služby“ pod položkou „Systémové služby“. Zde pak VKI doporučuje ponechat zapnutou pouze službu hledání ztraceného telefonu a jeho zamčení na dálku. Odškrtnutím položky „Polohově závislé iAds“ se pak uživatel zbaví mnohdy obtěžující lokalizované reklamy, navíc i přestane odesílat společnosti Apple data o svém pohybu či rychlosti.

Co se týká telefonů s operačním systémem Android, zde VKI doporučuje omezit sledování na minimum za pomoci nastavení účtu Google na stránkách accounts.google.com. V sekci „Osobní údaje a soukromí“ uživatel najde poměrně přehledné nastavení všech možných detailů ohledně soukromí svého účtu. Použít k tomu může jednoduchého a podle VKI uživatelsky přívětivého průvodce.

Uživatel by si zde měl všímat zvláště položek „Kontrola ochrany soukromí“, „Moje aktivita“, „Sdílení polohy“ a „Nastavení reklamy“, jejichž pomocí může vypnout sledování polohy a cílený marketing. Údaje o sobě pak může uživatel přidat či ubrat na nástěnce jménem Google Dashboard, kterou najde na výše zmíněných stránkách pod položkou „Nastavení soukromí“.

Osobní data jsou přitom pro poskytovatele reklamy velmi cenná. Spotřebitelské organizace se často věnují různým aplikacím, které sbírají a odesílají těchto dat více, než by bylo logické. Týká se to například i aplikací pro fitness a trénink, podezření čelily i různé aplikace pro sledování zdravotního stavu.
 

Související články