poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak zabránit cílení reklamy přes aplikaci WhatsApp

9.9.2016

Populární aplikace pro chatování WhatsApp bude nově zasílat získaná data svým vlastníkům z Facebooku, výměna dat mezi aplikací a sociální sítí bude navíc fungovat obousměrně. I když se přenosu dat nedá zabránit, rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) přináší jednoduchý návod, jak jeho dopad zmírnit a vyhnout se personalizované reklamě.

Facebook populární chatovací aplikaci koupil již v roce 2014. Už tehdy podle VKI mnozí tušili, co to bude znamenat pro bezpečnost dat a také pro soukromí jejích uživatelů. Obávali se zejména personalizované reklamy a toho, že k jejich konverzacím budou mít přístup i třetí strany.

To se nyní může stát skutečností. WhatsApp na přelomu srpna a září letošního roku změnil obchodní podmínky. Telefonní číslo, které uživatel používá v aplikaci, se nově přenáší i na Facebook, obsah konverzací je využíván pro cílení personalizované reklamy.

VKI uvádí, že jediný způsob, jak zabránit přenosu čísla, je odinstalovat aplikaci a smazat svůj účet. Personalizované reklamy se však dá zbavit poměrně snadno. Poté, co na uživatele vyskočí okno, které po něm vyžaduje schválení nových obchodních podmínek, neměl by klikat na „OK“, ale na „Pokračovat“. V následující nabídce pak nalezne i možnost zákazu používání sesbíraných údajů k cílení a zasílání personalizované reklamy. Na schválení či změnu souhlasu s obchodními podmínkami má spotřebitel 30 dní od oznámení.

VKI dlouhodobě aplikaci WhatsApp kritizuje za nezodpovědný a ledabylý přístup k ochraně osobních údajů. Nedávno také proběhlo médii varování, že pro nepoctivce není problém proniknout šifrováním aplikace až ke smazaným konverzacím. Britský server Bitterwallet pak označil WhatsApp za jednoho z deseti největších „žroutů“ baterie chytrých mobilních telefonů.
 

Související články