poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nepoctivci ve Francii prozváněli z prémiových čísel

8.9.2016

Francouzské soudy zakázaly další činnost společnostem 123soleil.com a holding123mediacorp , které spotřebitele obtěžovaly takzvaným ping-callingem, tedy prozváněním z prémiových čísel. Oběma byla udělena vysoká pokuta a jejich manažer byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody. Informuje o tom francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir.

Společnosti 123soleil.com a holding123mediagroup dlouhodobě francouzské spotřebitele obtěžovaly tím, že na jejich telefonech nechávaly nepřijaté hovory z vysoce zpoplatněných čísel. Jakmile spotřebitel zavolal nazpět, byla mu účtována vysoká minutová taxa i poplatek za spojení. Obtěžování nebylo nijak cílené, pro svou činnost obě společnosti využívaly generátor náhodných čísel.

Takové podvodné jednání je ve Francii poměrně časté, nepoctivci zneužívají toho, že číslicí 3 začínají jak zákaznické linky tak ty prémiové, vysoce zpoplatněné. Pro oběti tak není zcela jednoduché se v problematice zorientovat. Obě společnosti pobíraly podíl od provozovatelů těchto linek za každého, který na ně nedopatřením zavolal.

Obě společnosti fungovaly od roku 2013, každý měsíc pak zanechaly Francouzům okolo milionu zameškaných hovorů. Nyní jim soud v Agenu zakázal další činnost a udělil jim pokutu ve výši 300 a 500 tisíc euro. Jejich manažer byl navíc podmíněně odsouzen k dvěma letům odnětí svobody. Proti rozhodnutí soudu se však stále mohou zástupci společností odvolat.

Boj proti telemarketingu a podvodům po telefonu probíhá po celém světě, v minulém roce například USA omezily použití tzv. robotelefonátů, tedy plně automatizovaných reklamních hovorů, a umožnily jejich blokaci. Britové zase zpřísnili postihy pro telemarketéry, kteří volají ze skrytých čísel.
 

Související články