poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Americké aerolinky dostaly pokutu, neinformovaly pasažéry o možném odškodném

13.9.2016

Významné americké aerolinky American Airlines, United Airlines, Alaska Airlines a Southwest Airlines dostaly pokutu za to, že pasažéry dostatečně neinformovaly o možnosti vymáhat odškodnění za ztracená zavazadla či odepření nástupu na palubu. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist. 

Každý cestující má podle amerických předpisů nárok na odškodnění, pokud mu cizím zaviněním vznikne komplikace při cestování letadlem. Týká se to třeba případů významných zpoždění či zrušení letů, ale i situací, kdy se ztratí zavazadlo či je cestující vykázán z letadla, do nějž bylo prodáno více letenek, než je míst k sezení.

Právě dvou posledních komplikací se týkají pokuty udělené čtyřem velkým americkým přepravcům. Ti před cestujícími často tajili možnost získat kompenzaci, případně ji neuváděli v odpovídající výši. Alaska Airlines také v některých případech sice správně dle zákona cestujícím rozdala formuláře s informacemi o možnosti odškodnění, ty však byly již pět let staré a uvedená výše odškodnění na nich byla tudíž podstatně nižší, než nakazují současné americké předpisy. Southwest Airlines je dodala nekompletní, uvedené odškodnění na nich bylo o 25 až 50 dolarů nižší, než je jeho minimální výše stanovená zákonem. Zbývající aerolinky pak povinnost rozdat formuláře pasažérům, kteří se do letadla nevešli, často zcela ignorovaly.

Společnost American Airlines zanedbala i aktualizaci ceníku ztracených zavazadel. Své pasažéry tak odškodňovala podle sedm let starých předpisů, opět tedy v nedostatečné výši. Za to a za předchozí prohřešek jí byla vyměřena pokuta ve výši 45 tisíc amerických dolarů. Southwest a Alaska Airlines byla pokuta vyměřena na 40 tisíc dolarů, United Airlines pak o pět tisíc nižší.
 

Související články