poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V EU se blíží konec halogenových žárovek

14.9.2016

Od prvního září letošního roku platí v Evropské unii zákaz uvádět na trh energeticky náročné a neefektivní halogenové žárovky. Z obchodů však zmizí postupně až v průběhu roku 2018. Informuje o tom Evropská spotřebitelská organizace BEUC. 

BEUC uvádí, že je pravý čas přejít ze silných halogenových žárovek, které jsou velkými žrouty elektrické energie, na LED svítidla, jež jsou mnohem úspornější. Odvolává se přitom na nedávný test britské spotřebitelské organizace Which?, který prokázal, že 10W LED žárovky jsou stejně výkonné jako halogenové žárovky s výkonem 42 W. Na provozu jedné místnosti se svítidly osazenými šesti žárovkami pak spotřebitel ušetří v průměru 39 liber ročně, tedy víc jak tisíc korun. Which? navíc uvádí, že LED žárovky jsou v průměru méně poruchové a mají delší životnost – až dva roky.

Zákaz halogenových žárovek vstupuje v EU v účinnost dne 1. září letošního roku, neznamená to však, že by tyto žárovky jako mávnutím kouzelného proutku zmizely z obchodů. Výrobci a obchodníci stále smějí doprodávat své zásoby, definitivní zákaz prodeje by měl nastat v roce 2018. Částečný odklad si výrobci vymohli, aby měli čas zapracovat připomínky EU ohledně některých technických parametrů LED žárovek, které by měly nahradit ty halogenové. Zákaz se také netýká menších a energeticky nenáročných halogenových žárovek třídy B a výše.
 

Související články