poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Italské kuřecí maso je plné odolných bakterií e.coli

16.9.2016

O přítomnosti odolných bakterií v mase se nejčastěji mluví v USA, kde jsou mírnější předpisy pro podávání antibiotik chovným zvířatům. To, že mohou být rozšířené i v Evropské unii, prokazuje nový test italské spotřebitelské organizace Altroconsumo. Ze 40 testovaných vzorků kuřecích prsou zakoupených v Římě a Miláně jich 63 % obsahovalo bakterie e.coli odolné vůči antibiotikům.

Italská organizace považuje takové zjištění za alarmující, o výsledcích testu neprodleně zpravila i celosvětovou spotřebitelskou organizaci Consumers International (CI), která se také zasazuje o omezení plýtvání antibiotiky při chovu dobytka a drůbeže.

V otevřeném dopise velkým producentům masa pak Altroconsumo varuje, že 71 % prodaných antibiotik je použito v zemědělských chovech. V celé EU tak patří Itálii třetí místo po Španělsku a Kypru.

Zbytečné podávání antibiotik zvířatům však vede ke vzniku bakterií, které jsou vůči nim odolné. Takzvané superbakterie jsou kmeny bakterií resistentní vůči dvěma a více druhům antibiotik užívaných pro běžnou léčbu. Altroconsumo pak s odkazem na CI varuje, že vzhledem k vývoji podobných kmenů bakterií hrozí takzvaná „doba post-antibiotická“, tedy snížení efektivity současných antibiotik až téměř k nule. Dříve snadno léčitelné choroby či infekce by se tak mohly stát opět smrtelně nebezpečnými. Taková hrozba je obzvláště vážná vzhledem k tomu, že vývoj nových bezpečných antibiotik je velice pomalý.

Altroconsumo proto apeluje na producenty, aby upustili od nadužívání antibiotik a místo toho se raději věnovali vylepšení podmínek chovů. Zajištění kvalitních hygienických podmínek by mělo pro prevenci nákazy fungovat mnohem lépe než plýtvání antibiotiky.

Nadměrné podávání antibiotik dobytku bylo hlavním tématem letošního březnového Světového dne spotřebitelských práv. V EU se také podařilo prosadit předpis, který zakazuje plošné preventivní podávání antibiotik celému stádu, italský příklad však ukazuje, že vymahatelnost předpisu zatím není příliš vysoká.
 

Související články