poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

FDA zakazuje použití triclosanu v mýdlech

19.9.2016

Americká vládní agentura Federal Drug Agency mění předpisy pro uvádění mýdla na trh. Nově se nebudou smět prodávat antibakteriální mýdla s triclosanem a 18 jinými přísadami, které již FDA nepovažuje za bezpečné. Americký server Consumerist navíc upozorňuje, že není prokázáno, že antibakteriální mýdla jsou účinnější než běžná.

Ve čtvrtek 15. září letošního roku FDA změnila klasifikaci u 19 chemických látek, z nichž nejznámější je právě triclosan. Dané látky nebudou nadále považovány za bezpečné pro využití v antibakteriálních mýdlech. FDA tak činí na základě analýzy antibakteriálních ingrediencí, již spustila v roce 2013. Kompletní seznam látek, které budou muset z mýdel zmizet, naleznete zde.

Analýza byla provedena zvláště kvůli sporné látce triclosanu. FDA už v roce 2010 prokázala, že jeho užití v mýdlech nezvyšuje účinnost ani nepřináší žádné další pozitivní účinky. Triclosan je přitom látkou, která může mít endokrinně disrupční účinky, a užívání produktů, v nichž je obsažen, je nevhodné zvláště pro těhotné ženy či malé děti.

Regulace FDA se ovšem týká pouze antibakteriálních mýdel, devatenáct zmíněných látek je stále povoleno využívat například ve vlhčených ubrouscích, antibakteriálních gelech či v zubní pastě.

Jak ovšem uvádí Consumerist, výrobci si uvědomují špatnou pověst triclosanu a hromadně ho ve svých produktech nahrazují bezpečnějšími látkami. V USA tak učinili například Avon, Procter&Gamble či privátní značky supermarketů Walmart. Použití triclosanu jako přísady v hygienických produktech je pak zcela zakázáno v americkém státě Minnesota
 

Související články