poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Americký zákon proti zákazu recenzí čeká na podpis prezidenta

21.9.2016

Dlouho očekávaný zákon, který by v USA na celofederální úrovni postavil mimo zákon klauzule, které zakazují či dokonce pokutují publikace recenzí, zejména těch negativních, byl konečně schválen Kongresem. Pro jeho uvedení v závaznost nyní schází jen podpis prezidenta. Informuje o tom server Consumerist.

Návrh zákona pod názvem Consumer Review Fairness Act, s nímž společně přišli republikánský senátor Leonard Lance a člen Sněmovny za Demokratickou stranu Joe Kennedy, čekal na schválení již od letošního jara. Oběma komorami Kongresu prošel však až na začátku letošního září.

Zákon, který zakazuje v obchodních podmínkách užívat klauzuli, jež by trestala negativní recenze publikované na internetu či stížnosti podané k vládním i nevládním agenturám, tak nyní čeká jen na podpis amerického prezidenta.

Podobný zákon prošel již vloni Senátem, do Dolní sněmovny se však vůbec nedostal. Zákaz klauzulí omezujících negativní recenze již delší dobu platí třeba v Kalifornii.

Consumerist uvádí, že nový zákon prakticky jen posvětí současnou praxi, kdy si sice některé nepoctivé společnosti nárokují smluvní pokuty, soud však jejich nároky smete ze stolu jako nepodložené.

Typickým příkladem je nedávná kauza „milionové recenze“, kdy společnost specializující se na péči o domácí mazlíčky Prestigious Pets požadovala za negativní recenzi, medializaci případu a poškození dobrého jména rovný milion dolarů. Texaský soud však žalobu smetl ze stolu jako neoprávněnou a podanou pouze za účelem umlčení žalované strany.
 

Související články