poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jean–Claude Juncker chce wi-fi zdarma do každé vesnice a konec roamingu

22.9.2016

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámil, že do roku 2020 by měl v Evropské unii nastat definitivní konec poplatků za roaming. Ke stejnému datu by navíc měl být dokončen přechod sítí na standard 5G, v každém městě a vesnici by také měla být dostupná veřejná wi-fi zdarma.

Podle Junckera je vysokorychlostní připojení v současnosti takřka životní nutností. Život běžného obyvatele ovlivňuje a usnadňuje tisíci různými způsoby, proto je jeho dostupnost prioritou.

Kromě přechodu na technologii 5G, při níž má připojení v průměru dosahovat rychlosti větší než 1 Gb za sekundu, by podle něj měla EU zajistit bezplatné připojení na wi-fi v každém městě či vesnici. Podle zprávy o stavu Unie za rok 2016 by měla být v roce 2020 zavedena bezplatná wi-fi přinejmenším do centra každého města a obce. V tomto roce by také měly definitivně skončit veškeré poplatky za roaming včetně dat.

Server Bitterwallet ovšem uvádí, že se jedná zatím o zcela nezávazná prohlášení a spíše o plány než jasně vytyčené cíle. Tak jako tak jsou to podle britského serveru lákavé přísliby. Svým čtenářům tak radí, aby si po brexitu raději pořídili i SIM kartu ze země EU.

Poplatky za roaming jsou dlouhodobým tématem činitelů EU, datum jejich definitivního konce se již několikrát přesouvalo. Naposledy byly poplatky za roaming sníženy letos v květnu na pět centů za odchozí hovor či stažený megabajt a dva centy za SMS, definitivní konec však stále nenastal.
 

Související články