poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vozy z koncernu Volkswagen plýtvají olejem

23.9.2016

Vozy z koncernu Volkswagen mají další problém, významně překračují udávanou spotřebu motorového oleje. Podle francouzské spotřebitelské organizace UFC Que Choisir se jedná zejména o vozy značky Audi. Ty, ačkoliv jsou ještě v záruce, vyžadují někdy po svém majiteli doplnění oleje po každých ujetých 100 kilometrech.

UFC uvádí příklad spotřebitele Denise, který si v roce 2012 zakoupil vůz Audi TT s motorem 1,8 TFSI. Se svým vozem byl spokojený a pečlivě se o něj staral. Proto ho překvapilo, když po překročení hranice najetých 65 tisíc kilometrů začal vůz z ničeho nic vyžadovat doplnění oleje po ujetí každých 100 kilometrů. Když vůz dovezl do autorizovaného servisu, zjistil, že ho čeká nákladná oprava za více než tři tisíce eur, kompletní výměna pístů, kroužků a vložek.

Když dal Denis motor vozidla k přezkoumání nezávislým expertům, zjistili, že ačkoli je téměř v předpisovém stavu, udávaná spotřeba oleje neodpovídá realitě. Jedinou změnu oproti běžnému stavu, kterou nalezli, byl olej ve dvou válcích motoru. Jeho přítomnost ve válcích přitom svědčí o netěsnosti pístních kroužků. Pokud jsou tyto kroužky nekvalitní či opotřebované, olej ucpává hlavy válců a vozidlo při spalování začíná více kouřit. Zároveň vůz plýtvá olejem. Motorista, který o závadě neví, tak může motor i zadřít.

Podle vyjádření expertů se přitom nejednalo o závadu způsobenou zanedbáním údržby či nadměrným opotřebením, ale o závadnou či nekvalitní součástku. Prodávající ovšem Denisovi odmítá opravu proplatit a záležitost chce řešit u soudu.

Přitom se zdaleka nejedná o první podobný případ. Potíže vozů značky Volkswagen a Audi se spotřebou oleje byly známé již v minulém roce a vyskytovaly se napříč všemi zeměmi, zvláště u vozů s motorem TFSI. VW není jediným výrobcem automobilů, který měl se spotřebou oleje potíže, ale zatímco například Honda zajistila motoristům bezplatnou opravu, VW, Subaru a BMW postižené motoristy odmítly jakkoli kompenzovat.

Největší kauza koncernu VW se ovšem v současnosti týká takzvané dieselgate, tedy podvádění při měření emisí za pomocí speciálního software. V polovině září letošního roku se k podílu na vývoji takzvaného defeat device přiznal první z vývojářů VW, očekává se, že trest nemine jak jeho, tak členy managementu automobilky.
 

Související články