poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bitterwallet kritizuje dodavatele energií za převádění smluv nových zákazníků na nevýhodné tarify

27.9.2016

Změna dodavatele energií nemusí být vždy k lepšímu. Své o tom vědí britští spotřebitelé. Tamní energetické společnosti rády lákají nové zákazníky na roční výhodné smlouvy, po jejich vypršení však bývají převedeni na jiný, nepříliš výhodný tarif, který může být dražší i o více než polovinu. Uvádí to britský spotřebitelský server Bitterwallet.

Nová smlouva, kterou dodavatelé energií nabízejí zákazníkům přecházejícím od konkurence, může vypadat na první pohled velmi výhodně, většinou se však jedná o smlouvu na dobu určitou. Pokud si spotřebitel nevšimne, že již doba uplynula a nevybere si včas nový tarif sám, bývá automaticky přeřazen na jiný tarif, který je značně nevýhodný.

Nelichotivé prvenství v tomto jednání drží jeden z menších dodavatelů First Utility, který své nové zákazníky automaticky přeřazuje na tarif, který je dražší o 53 %. V desítce dodavatelů, kteří zákazníky takto převádějí na méně výhodné tarify, jsou i všechny energetické společnosti z takzvané „velké šestky“, tedy společnosti nPower, Scottish Power, British Gas, E.On, SSE a EDF. Poslední jmenované společnosti pak doplnily pomyslné stupně vítězů se zdražením o 48, respektive 47 %.

Server Bitterwallet uvádí, že dodavatelé energií si na podobném automatickém měnění tarifu mohli vydělat v součtu až 900 milionů liber. Podle nevládní agentury Octopus Energy, jíž Bitterwallet cituje, je takové jednání neetické a jednoznačně protispotřebitelské. Zákazník sice většinou čeká mírné zdražení poté, co uplyne roční zvýhodněná nabídka, rozhodně však ne, že bude platit o polovinu více. Octopus Energy neuznává ani argument dodavatelů, že spotřebitel si může vybrat jiný tarif, pokud je v základním nastavení jeho smlouva převedena na ten nejméně výhodný.

Jak je to se smlouvami na dobu určitou, nedávno řešil i dTest. Spotřebitele upozornil, aby si pečlivě překontrolovali znění své smlouvy. Varoval je před automatickým prodlužováním a také před smluvní pokutou při předčasném ukončení smlouvy na dobu určitou.
 

Související články