poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test-Achats kritizuje lékárníky za prodej pochybných doplňků stravy

29.9.2016

Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats kritizuje tamní lékárny, které prodávají pochybné výrobky. Jedná se převážně o doplňky stravy či různé zdravotnické pomůcky, jejichž účinnost není ničím podložená. 

Málokterá lékárna je jen pouhou výdejnou léků, zákazník zde nalezne široký sortiment doplňků stravy a zdravotnických pomůcek. Někdy se zde prodávají i různé přísady pro zdravou stravu. Na prodeji takového zboží není nic špatného, belgické spotřebitelské organizaci se však nelíbí, že mnohé lékárny prodávají i pochybné produkty.

Jedním z nich jsou například aromatické spreje AromaKids, o nichž výrobce tvrdí, že by měly pomáhat dětem při odstraňování strachu ze tmy či při dětských úzkostech. Reklamní tvrzení výrobce však vedle Test-Achats kritizuje i Belgická farmaceutická asociace . Podle ní se jedná o výrobek, jehož účinnost není prokázána, lékárníci by tak rozhodně neměli tento výrobek doporučovat rodičům.

Dalším křiklavým výrobkem je „houba“ Hunger Buddy. Jedná se o směs různých druhů vlákniny, která by měla v žaludku bobtnat a zabraňovat tak pocitu hladu. Podle Test-Achats se nejedná o žádnou novinku, podobný přípravek je znám již od roku 1994. Jeho účinnost nebyla nikdy prokázána. Faktem je však to, že při bobtnání může Hunger Buddy ucpat jícen, neblahé kontraindikace má i s různými běžně užívanými léčivy. Belgická organizace uvádí, že do současnosti má tento přípravek pro podporu hubnutí prokázaných 18 obětí. Některé belgické lékárny jej však prodávají i nadále.

Třetím výrobkem, jehož prodej v lékárnách Test –Achats kritizuje, jsou psí známky a obojky Tickless. Ty údajně vysílají speciální ultravlnné záření, které hubí klíšťata, blechy či jiné parazity. S výrobky fungujícími na podobném principu se můžeme setkat i na českém internetu. Opět se jedná o zařízení, jehož účinnost nebyla nijak prokázána. Majitele mazlíčků navíc takový obojek ukolébává do pocitu falešného bezpečí.

Test-Achats tedy společně s Belgickou farmaceutickou asociací vyzývá lékárníky k etickému a odpovědnému chování. Cílem je přimět je k tomu, aby kvůli krátkodobým ziskům nesnižovali prestiž povolání. Belgická spotřebitelská organizace také vyzývá čtenáře, aby se na ni obrátili, pokud by v lékárně objevili podobné podezřelé zboží.
 

Související články