poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uživatelé fitness náramků hubnou méně, mají tendenci se odměňovat

30.9.2016

Studie impaktovaného lékařského magazínu Journal of the American Medical Association ukazuje, že populární fitness náramky či jiné přístroje pro měření tělesné aktivity mohou být ve výsledku kontraproduktivní. Ti spotřebitelé, kteří je využívají, hubnou průměrně méně než ti, kteří je nepoužívají. Výsledky studie cituje britský spotřebitelský portál Bitterwallet. 

Experiment vedený doktorem Johnem Jakicicem rozdělil 471 hubnoucích dobrovolníků do dvou skupin a sledoval jejich váhový úbytek po dobu dvou let. Obě skupiny dostaly podobná dietní doporučení, obě zvýšily fyzickou aktivitu a snižovaly příjem kalorií. Obě také docházely na pravidelná skupinová sezení. Jediný rozdíl mezi skupinami byl ten, že po půl roce měření obdrželi příslušníci jedné z nich fitness náramky a instrukce, jak je využívat.

Výsledek dvouletého výzkumu byl jasný. Ti, kteří používali fitness náramek, zhubnuli v průměru o 3,5 kilogramu. Účastníci experimentu, kteří se při hubnutí obešli bez měřících přístrojů, shodili více. Průměrně se jednalo o váhový úbytek pět kilogramů. Doktor Jakicic i server Bitterwallet to přikládají zvláště faktu, že osoby, které sledovaly svůj váhový úbytek a tělesnou aktivitu průběžně, měly větší tendenci se odměňovat za dosažené úspěchy.

Bitterwallet proto doporučuje nespoléhat se jen na „chytrou“ techniku. Hlavní je nastavit si rozumný režim příjmu potravy a cvičení. Rozhodně se lidé nesmí nechat zlákat každým úspěchem k tomu, aby si zase začali dopřávat.

Nejasné výsledky nejsou jediným problémem „chytrých“ fitness náramků. Nedávno médii proběhl soudní spor nespokojených zákazníků s výrobcem FitBit. Reklama slibovala u modelu Flex i přesné měření kvality spánku, to však podle žalující strany nemohou přístroje vybavené pouhým akcelerometrem zaručit. Z podobného soudku je i výzkum norské spotřebitelské organizace Forbrukerrådet a nizozemské Consumentenbond, který zjistil, že mnohé fitness aplikace sdílí většinu získaných dat s třetími stranami za účelem lepšího cílení reklamy.
 

Související články