poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Americká asociace automobilistů radí: Nekupujte zbytečně prémiový benzín

3.10.2016

Další organizace nabádá motoristy, aby zbytečně nekupovali prémiový benzín. American Automobile Association (AAA) uvádí, že Američané s vozy na běžný benzín ročně utratí 2,1 miliardy dolarů za prémiový benzín, který však jejich vozu nijak nepomůže. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Mnozí motoristé se často nechávají nalákat ke koupi benzínu označeného jako Premium, jelikož od něj čekají vylepšení jízdních vlastností vozu či ochranu motoru. Podle AAA je však takové očekávání neopodstatněné. Označení „Premium“ znamená pouze vyšší než běžné oktanové číslo, čili 98, nikoliv celkovou kvalitu benzínu. Většina vozů má přitom motor stavěný na běžný benzín s oktanovým číslem 95.

AAA si podobně jako dříve spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) ověřila v laboratorních podmínkách, jaké má vysokooktanový benzín účinky, je-li použit v běžném motoru. Palivo s oktanovým číslem 98 není šetrnější k motoru, ani nezaručí jeho hladší či tišší chod.

Jak uvádí Consumerist, pouze 16 % amerických motoristů vlastní a používá vozy s motorem na vysokooktanový benzín. AAA přitom odhaduje, že motoristé s běžnými vozy ročně zbytečně utratí za prémiový benzín okolo 2,1 miliardy dolarů. Spotřebitelský server i AAA motoristům doporučují přestat nakupovat nevyužitelný prémiový benzín, jeho koupě dává smysl pouze například v dobách výpadku zásobování běžnými palivy.

Nedávný test CR ukázal, že použití prémiového benzínu ve vozech s běžným motorem někdy propagují i automobilky. Konkrétně se jednalo o vozy Honda Accura TLX a Nissan V6 Maxima. Ovšem ani v laboratoři, ani na testovacím okruhu nebylo možné naměřit rozdíl mezi vozem, který používal běžný benzín, a tím, jenž jezdil na prémiové palivo.
 

Související články